Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
AKTUALNOŚCI

Lepsze wrogiem dobrego? Niekoniecznie

Przekonaj się, z jakimi nowościami spotkasz się, składając wniosek o dofinansowanie i realizując projekt. Dzięki zmianom zyskasz czas.

Fotografia przedstawia mężczyznę wypełniającego dokumenty. W jednej ręce trzyma ołówek, którym coś zapisuje, w drugim zaś smartfon, z którego coś przepisuje.

Harmonogram naborów — bardziej elastycznie

Pandemia udowodniła nam, że wszystko może się zmienić niemal w jednej chwili. Tworzyliśmy nowe konkursy, przybywało pieniędzy na potrzeby przedsiębiorców. Ten system pozwoli na łatwiejsze dostosowanie naborów do obecnej sytuacji. Aktualizacje harmonogramu będą następowały co najmniej pod koniec każdego kwartału. Mogą one dotyczyć kwot, terminów, dodania lub usunięcia naboru czy doprecyzowania informacji o naborze. Jeśli nic się nie zmieni, potwierdzimy zawarte w nim dane.

Dokumentacja konkursowa — to może być przyjemna lektura

Nadal jest obszerna, ale teraz język będzie bardziej przystępny. Znajdziesz też w niej praktyczne przykłady, które pozwolą Ci przygotować się do stworzenia wniosku o dofinansowanie.

Terminy naborów i oceny wniosków — teraz szybciej

Zapamiętajcie, że nabór musi trwać co najmniej 10 dni, a dokumentacja konkursowa być dla Was dostępna przynajmniej przez 40 dni. W związku ze zmianą zapisów prawa nie ma już obowiązku, aby ogłoszenie o naborze było publikowane 30 dni przed rozpoczęciem naboru wniosków. Ocena wniosków będzie trwała krócej, ponieważ nie będzie weryfikacji warunków formalnych.

Komunikacja elektroniczna — czas to pieniądz

Jako przedsiębiorcy jesteście tego świadomi, dlatego wprowadzamy oraz kontynuujemy wiele usprawnień w tej dziedzinie. Wnioski o dofinansowanie złożycie wyłącznie poprzez Lokalny System Informatyczny 2021 (LSI 2021), nie będzie już konieczne korzystanie z ePUAP. Co więcej, nie musicie ich podpisywać elektronicznie. Projekt rozliczycie w Centralnym Systemie Teleinformatycznym 2021 (CST2021).

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule LSI 2021 – 3, 2, 1… Start. Umowę podpiszecie elektronicznie, a okazję do rozmowy znajdziemy na przykład w czasie szkoleń.

Zaliczki — ulga dla stanu konta bankowego

Z pewnością na nie czekacie. Łączna kwota zaliczek nie będzie mogła przekroczyć 90% dofinansowania, a jedna transza 40%. O zaliczkach więcej napiszemy w kolejnym numerze naszego poradnika.

Baza konkurencyjności — tu porozmawiasz z wykonawcami

Fotomontaż przedstawia dłonie dorosłej osoby, która trzyma dłonie dziecka. Z dłoni dziecka wyrasta drzewko.

Pamiętaj, że wszystkie działania do momentu upłynięcia terminu składania ofert odbywają się teraz wyłącznie za pośrednictwem Bazy konkurencyjności. O tym, jak z niej korzystać, informujemy w artykule Musisz trafić do Bazy… konkurencyjności.

Uproszczone metody rozliczania — prosto? prościej?… najprościej!

Jeśli planujesz udział w naborach Wsparcie MŚP na rzecz transformacji, nie musisz się stresować. Koszty pośrednie rozliczysz metodą uproszczoną, co oznacza, że traktowane będą jako wydatki faktycznie poniesione. Nie będziesz musiał gromadzić faktur i innych dokumentów księgowych, aby potwierdzić, że poniosłeś dany wydatek. Pamiętaj jednak, że inne instytucje mogą od Ciebie zażądać tych dokumentów, więc przygotuj na wszelki wypadek segregator dla Krajowej Administracji Skarbowej czy Europejskiego Urzędu ds. Przeciwdziałania Nadużyciom.

Polityki środowiskowe — świat dla następnych pokoleń

Mamy w Polsce, wbrew pozorom, bardzo małe zasoby wodne i przeciętną ilość lasów. Korzystając z zasobów naturalnych, pozwalających na rozwój gospodarczy, róbmy to tak, aby mogły się nimi cieszyć też kolejne pokolenia. Dlatego weź pod uwagę zasadę zrównoważonego rozwoju, Europejski Zielony Ład i regułę „nie czyń poważnych szkód” (DNSH). Materiały promocyjne udostępniaj elektronicznie, używaj papieru z recyklingu, wprowadź energooszczędne oświetlenie, stosuj obieg zamknięty w swoim przedsiębiorstwie, chroń drzewa. O tym, dlaczego polityki środowiskowe są tak ważne w projektach realizowanych dzięki środkom unijnym, przeczytasz w kolejnych numerach „Funduszy dla Biznesu”.

WCAG 2.1 — Ty też możesz potrzebować dostępności

Fotografia ukazuje młodego, uśmiechniętego mężczyznę na wózku inwalidzkim, który znajduje się w biurze. W prawej ręce trzyma tablet.

Zastanawiałeś się, jak będziesz funkcjonował, kiedy złamiesz nogę na nartach albo bardzo pogorszy Ci się wzrok? Planuj projekty w taki sposób, aby inni nie mieli takich problemów, np. pamiętaj o windach, a publikując filmy, dodaj do nich napisy. Realizujesz projekt polegający na montażu innowacyjnych słupów energetycznych, gdzie zasada równości szans i niedyskryminacji nie może być wzięta pod uwagę? Świetnie, ale pamiętaj że nawet jeśli Twój projekt jest neutralny pod tym względem, musisz stworzyć dostępną cyfrowo dokumentację, informację i materiały, które opublikujesz na stronach zgodnych z WCAG 2.1 i to nawet w przypadku braku kwalifikowalności takich wydatków w projekcie.

Promuj mądrze — unikaj kar

Ta zmiana jest z pewnością mniej przyjemna, ale jak promować, żeby nie odczuć skutków taryfikatora, poinformujemy Cię wkrótce. Teraz zapamiętaj, że on istnieje, a pomniejszenie kwoty dofinansowania może wynieść do 3%. Umieścisz naklejki na wyposażeniu i założysz konto w mediach społecznościowych, jeśli go nie masz, aby informować o swoim projekcie. Gdy będziesz realizować projekt powyżej 10 mln euro netto, musisz zorganizować spotkanie promocyjne.