Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.

Województwo Śląskie świętuje 20-lecie Polski w Unii Europejskiej!

W tym roku mija dwadzieścia lat od momentu, gdy nasz kraj dołączył do Unii Europejskiej! Województwo śląskie, serce przemysłowe Polski, obchodzi ten jubileusz z wyjątkowym entuzjazmem, organizując liczne wydarzenia. Od pikników rodzinnych, przez gry miejskie, aż po uroczyste przejazdy „Euro-pociągiem” – każdy znajdzie coś dla siebie.

Na zdjęciu widać duży, trójwymiarowy napis

Kiedyś to było…

1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Było to wydarzenie przełomowe, które otworzyło przed Polakami i Polkami nowe możliwości. Dla województwa śląskiego, które od zawsze kojarzone było z przemysłem ciężkim, członkostwo w UE oznaczało szansę na dynamiczny rozwój. Dzięki funduszom unijnym możliwe stały się inwestycje w infrastrukturę, modernizację przemysłu oraz projekty mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Dziś Śląsk jest regionem, który doskonale łączy swoje bogate dziedzictwo z nowoczesnością. To wyjątkowe połączenie można podziwiać podczas wydarzeń organizowanych z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do UE.

 

Kiedyś kopalnie i huty stanowiły trzon gospodarki regionu. Jednakże, w miarę upływu czasu i zmian gospodarczych, wiele zakładów przemysłowych musiało zostać zamkniętych. Przykładem może być jedna z najstarszych kopalń węgla kamiennego – Ignacy w Rybniku. Aktualnie zakład już nie fedruje, ale dzięki funduszom unijnym stał się jednym z kluczowych centrum turystycznych, promujących dziedzictwo przemysłowe Śląska.

 

Podobnie było z dawną kopalnią Rozbark. Ostatni wózek węgla wyciągnięto w lipcu 2004 roku, kończąc wydobycie czarnego złota. Jednak nie zakończyło to działalności tego miejsca. Dzięki funduszom unijnym powstał tam Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, który teraz wydobywa nowe, drogocenne złoto regionu – różnorodne talenty artystyczne.

 

…i teraz też jest fajnie! Podsumowanie obchodów 20-lecia Polski w UE

28
KWIETNIA

Kopalnia Rozbark, Bytom

Pierwsze wydarzenie w ramach obchodów odbyło się 28 kwietnia w Kopalni Rozbark w
Bytomiu. Piknik zorganizowany przez Bytomski Klub Samorządowy przyciągnął wiele rodzin.
Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, koncertach oraz zwiedzić zabytkowe
miejsce, które dzięki funduszom unijnym zyskało nowe życie jako – Teatr Tańca i Ruchu
ROZBARK, mogli poczuć dreszczyk emocji, próbując swoich sił na ściankach wspinaczkowych,
przygotowanych przez Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu. Osoby,
które zdołały dotrzeć na szczyt, zostały nagrodzone voucherem, upoważniającym do
korzystania z kolejnych wspinaczkowych wyzwań.

Źródło: UM WSL

1
MAJA

Zamek w Cieszynie

Stoi na stacji lokomotywa, przyozdobiona w złote gwiazdki i do odjazdu wzywa!

Na wyjątkowy piknik, można dostać się tylko w wyjątkowy sposób – specjalnym „Euro-pociągiem”! Darmowe bilety umożliwiły uczestnikom podróż pełną przygód, wiodącą przez malownicze krajobrazy aż do samego serca Cieszyna. Rodziny, które dotarły na odpowiednią stację Miasteczka Europejskiego mogły spędzić dzień na świeżym powietrzu, uczestnicząc w licznych atrakcjach przygotowanych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Źródło: UM WSL

10
MAJA

Gra Miejska dla Studentów

W samym sercu Strefy Kultury odbyła się gra miejska, której start i meta zostały zlokalizowane u stóp Muzeum Śląskiego. To wyjątkowe wydarzenie, adresowane przede wszystkim do studentów i młodzieży, było celebracją dynamiki młodzieńczego ducha oraz okazją do pogłębiania wiedzy o Unii Europejskiej. Uczestnicy musieli wykonywać rozmaite zadania m.in.: odpowiadać na pytania wylosowane na kole fortuny, nagrywać specjalne filmiki, robić zdjęcia, a nawet – wcielać się w archeologów!

11
MAJA

Piknik Rodzinny w Parku Śląskim

W Parku Śląskim, jednym z najbardziej znanych miejsc rekreacyjnych w regionie, odbył się kolejny piknik rodzinny. Przed rozpoczęciem wydarzenia, podobnie jak w innych lokalizacjach zostało zasadzonych 20 drzew, które są symbolem 20-lecia Polski w UE. Biorąc udział w pikniku mogliśmy stać się ludźmi renesansu jako ekolodzy, artyści oraz podróżnicy! Mogliśmy również potańczyć przy znanych europejskich rytmach, a kiedy przyszedł czas na odpoczynek, czekały na nas wygodne leżaczki. Czas spędzony na pikniku był również okazją do zbierania informacji o tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Źródło: UM WSL

16
MAJA

,,Eurodyktando”

Następnym wydarzeniem organizowanym przez Fundusze Europejskie był konkurs ortograficzny „Eurodyktando 2024”, który odbył się 16 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wzięli w nim udział zarówno młodzi adepci sztuk pisania – uczniowie oraz studenci, jak i Ci, którzy w swoim życiu zapisali już wiele stronnic – osoby starsze i w średnim wieku. Gdy nadszedł czas, 333 osoby z piórami w dłoni, stanęły do rywalizacji, aby zmierzyć się z pułapkami języka polskiego i wyłonić mistrza poprawnej polszczyzny. Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników był wykład „Naucz się, jak się uczyć” Radosława Kotarskiego, gdzie dziennikarz zdradził sekrety efektywnej nauki.

19
MAJA

Piknik w Zabytkowej Kopalni Ignacy

W sercu Zabytkowej Kopalni Ignacy, 19 maja, echem rozbrzmiewał gwar radości. To właśnie tam, w atmosferze rodzinnej zabawy, świętowano dwie dekady obecności Polski w Unii Europejskiej! Perła turystyczna województwa śląskiego od 13:00 do 18:00 tętniła życiem, dzięki licznym atrakcjom. Organizatorzy przygotowali dla osób zainteresowanych strefy relaksu, strefy artystyczne oraz taneczne. Ciekawi świata mieli szansę zgłębiać tajniki Funduszy Europejskich, zadając pytania w dedykowanych punktach informacyjnych. Tam, eksperci z instytucji zarządzających i wdrażających fundusze w województwie śląskim, z entuzjazmem rozwiewali wszelkie wątpliwości. Oprócz przygotowanych stref osoby zainteresowane miały szanse zwiedzić kompleks budynku dawnej kopalni węgla kamiennego i na własne oczy przekonać się jak Fundusze Europejskie zmieniają oblicze najstarszych zakładów wydobywczych na Górnym Śląsku. Goście mogli zobaczyć pracę maszyny parowej oraz wejść na komin dawnej kotłowni, który został przekształcony w punkt widokowy i podziwiać nasz region z lotu ptaka.

Źródło: Redakcja

25
MAJA

Piknik w Parku Miejskim w Sosnowcu

Minionej niedzieli, w otoczeniu zieleni w Parku Środulskim w Sosnowcu, uczestnicy mogli cieszyć się mnóstwem atrakcji i spędzać czas aktywnie na łonie natury. Dla poszukiwaczy kulinarnych doznań, zorganizowano strefę food trucków, która zapewniła prawdziwą ucztę smaków! Mimo deszczowej pogody na miejsce przybyło wiele osób, które wspólnie chciały celebrować to wyjątkowe wydarzenie.

Źródło: UM WSL

Plany na kolejne eventy

2
CZERWCA

Piknik Rodzinny w Częstochowie

Obchody 20-lecia Polski w UE zakończyą się 2 czerwca piknikiem rodzinnym w Parku Lisiniec
w Częstochowie. Zaplanowano tam liczne atrakcje, w tym koncerty, warsztaty oraz pokazy,
które będą świetną okazją do świętowania razem z rodziną i przyjaciółmi.
Choć rodzinne pikniki dobiegają końca, nasze świętowanie dopiero się rozkręca! W naszym
regionie czeka na Was jeszcze mnóstwo atrakcji i zabaw. Śledźcie nasze media
społecznościowe, aby być na bieżąco i nie przegapić żadnej przygody!