Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
DOBRE PRAKTYKI

Nowoczesne rozwiązania coraz bliżej nas

Innowacje mają realny wpływ na życie każdego z nas i, mówiąc wprost, zmieniają świat. W przestrzeni nowatorskich koncepcji świetnie odnajdują się przedsiębiorstwa z naszego regionu.

Fotografia przedstawia uśmiechniętego mężczyznę w garniturze i ochronnym kasku, który porusza się stalową kładką biegnącą pomiędzy rurami i zapisuje coś na kartce.

Śląskie innowacyjne

Dziś nikt już nie pyta, czy warto inwestować w nowe technologie. Korzyści, możliwości rozwoju i niemal nieograniczone perspektywy przewyższają podjęty trud i ryzyko. W krajach Unii Europejskiej powstaje niemal jedna trzecia światowej produkcji naukowej i technologicznej. Przekłada się to na tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy, pobudzanie wzrostu gospodarczego i inwestycji. Swój wkład w tej dziedzinie ma również nasz region.

Przykładem innowacyjnej firmy jest CH4 Moto Śląsk, specjalizująca się w budowie, modernizacji i serwisowaniu jednostek kogeneracyjnych oraz ich podzespołów. Kogeneracja to, zdaniem wielu specjalistów, jedna z najbardziej ekologicznych, a zarazem ekonomicznie uzasadnionych technologii produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Rozwiązanie najczęściej oparte jest o paliwo gazowe (gaz ziemny, biogaz, biopaliwa, propan-butan oraz gazy odpadowe).

Fotografia przedstawia mężczyznę w ochronnej masce, który w skupieniu spawa element rury.
Zdjęcie wielkiego silnika. Widoczna jest komora, z której wychodzi duża rura biegnąca do innego elementu. U dołu strony znajduje się jeszcze jedna fotografia, na której widzimy mężczyznę w ochronnej masce, spawającego rurę.

Jak zyskać przewagę

– Na rynku działamy od ponad dziesięciu lat. Zaczynaliśmy od warsztatu mechaniki pojazdowej. Z czasem zaczęliśmy pracować nad usuwaniem usterek w systemach kogeneracyjnych, a więc takich urządzeniach, które w jednym procesie technologicznym wytwarzają ciepło i energię elektryczną. Dekadę temu „kogeneracja” była słowem przeklętym, gdyż awaryjność urządzeń wykorzystujących ten mechanizm była dość duża, a koszty napraw ogromne – mówi Jan Sopa, Prezes Zarządu CH4 Moto Śląsk Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wieloletnie doświadczenie, które pracownicy firmy zdobyli przy naprawach układów kogeneracyjnych, zaowocowało rozpoczęciem badań nad stworzeniem własnej jednostki wykorzystującej polską myśl techniczną i dostosowanej do krajowych możliwości.

– System kogeneracyjny jest opłacalny i bilansuje się tylko wtedy, gdy pracuje bezawaryjnie, z powtarzalnymi kosztami eksploatacyjnymi. Nasze przedsięwzięcie umiało odpowiedzieć na te oczekiwania – podkreśla Jan Sopa. – W opracowanym systemie zastosowaliśmy nowatorskie zmiany w mechanice. Wprowadziliśmy inteligentny układ zasilania oraz sterowania pracą silnika, który minimalizuje wystąpienie awarii. Dziś jednostki kogeneracyjne, obsługiwane przez naszą firmę, pracują ponad osiem tysięcy godzin rocznie – zaznacza. Realizację kosztownego innowacyjnego przedsięwzięcia wsparły Fundusze Europejskie.

– Badania są drogie. Dla wielu przedsiębiorstw to przeszkoda nie do pokonania. Unijne dotacje są bardzo pomocne, szczególnie gdy pomysł jest już w fazie testów – mówi właściciel firmy. – W naszym przypadku pieniądze pomogły skrócić czas wdrożenia produktu i upowszechnienia go na rynku.

Technologie przyszłości

Dziś CH4 Moto jest jedyną w Polsce firmą, która buduje silniki z systemami kogeneracyjnymi dostosowanymi do konkretnych obiektów. Odbiorcami są między innymi biogazownie, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów.

 

– Pracujemy nad unowocześnianiem systemów. Aktualnie budujemy silniki na biogaz o różnej kaloryczności. Zdarza się, że jest to paliwo mocno zanieczyszczone, dlatego niezbędne jest opracowanie systemu jego oczyszczania, żeby zwiększyć efektywność pracy urządzenia, a jednocześnie zmniejszyć jego awaryjność. Jeśli w nowym programie regionalnym będzie możliwość pozyskania kolejnych dotacji, na pewno z niej skorzystamy – zapewnia Jan Sopa.

 

Rozwiązania opracowane przez firmę pokazują, że innowacyjność – niegdyś domena dużych firm branży technologiczno-informatycznych – jest dziś znacznie bliżej nas.

Projekt:
Opracowanie innowacyjnego oraz efektywnego ekonomicznie systemu kogeneracyjnego w oparciu o nowy układ zasilania i adaptacyjnego sterowania pracą jednostki ZI, spalającego paliwa gazowe o zmiennych właściwościach fizyko-chemicznych

Wartość przedsięwzięcia:
ponad 2 miliony złotych

Dofinansowanie z UE:
około 1,4 miliona złotych