Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
WYDARZENIA

Jubileuszowe DOFE za nami!

W trakcie dziesiątej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, trwającej od 12 do 14 maja, w całym kraju odbyło się prawie 600 imprez.

Ilustracją tekstu jest fotografia przedstawiająca młodego chłopaka z okularami przeciwsłonecznymi na głowie i plakietką „wolontariusz” zawieszoną na szyi, który pokazuje gest uniesionego w górę kciuka. Za nim znajdują się uczestnicy pikniku. Fotografia pochodzi z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
fot. UM WSL

To był weekend pełen niezapomnianych wrażeń i ciekawych wydarzeń. Sporo działo się również w naszym regionie.

Główne obchody DOFE odbyły się w Parku Śląskim. W „Biegu z Funduszami” wzięli udział zarówno najmłodsi, jak i najstarsi mieszkańcy regionu. Organizatorzy wskazali pięć kategorii wiekowych. Przedszkolaki miały do pokonania 100 metrów, dorośli 10 km, a seniorzy 3 km. Na mecie czekało sporo atrakcji.

Zdjęcie przedstawia kilka osób stojących w rzędach, ubrane w strój do biegania, które uczestniczą w ćwiczeniach gimnastycznych. Fotografia pochodzą z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
fot. UM WSL
Zdjęcie przedstawia młodych ludzi: kobietę i mężczyznę, którzy ciągną linę. Fotografia pochodzą z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
fot. UM WSL
Zdjęcie przedstawia dziecko, które wyciąga przed siebie ręce, trzymające pamiątkowy medal z napisem: „10 lat Dni Otwarte”. Fotografia pochodzą z archiwum Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
fot. UM WSL

Pracownicy Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości informowali o możliwościach wsparcia w ramach nowego programu – Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Europe Direct Śląskie przygotowało grę terenową „No to mamy Green Deal”. Jej uczestnicy, spacerując parkowymi alejkami, walczyli z fake newsami, grali w europejskie kółko i krzyżyk czy projektowali ekologiczne torby. Chętni mogli odwiedzić również Planetarium – Śląski Park Nauki, które przy wsparciu programu regionalnego przeszło spektakularną metamorfozę. Dziś jest to jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

W śląskim klimacie

Po raz pierwszy do załogi DOFE dołączyła rybnicka Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków techniki w naszym regionie. Dzięki zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji, zrealizowanej przy udziale 16 mln zł unijnego dofinansowania, obiekt zachwyca turystów i pasjonatów dziedzictwa przemysłowego. Ci, którzy zdecydowali się na odwiedziny kopalni, mogli zwiedzić tę niezwykłą przestrzeń. Na pogórniczym terenie odbyła się gra terenowa osadzona w realiach początku XX wieku – „Po fajrancie – czyli co tu robić po robocie”. Uczestnicy grali w kapsle, tańczyli „trojoka”, łowili ryby czy poznawali tajniki gołębiarstwa. Nie lada atrakcją była możliwość obejrzenia wystawy reprodukcji prac Ernsta Knippla zatytułowanej „Kiedy rodził się przemysł”. Artysta niemieckiego pochodzenia tworzył litografie z górnośląskimi pejzażami przemysłowymi z I połowy XIX wieku. Do dziś zachowało się kilka jego dzieł, a niektóre można było podziwiać także w „Ignacym”. Na zakończenie odbył się „Koncert Europejski z Beethovenem i Knipplem” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków w Rybniku.

Tymczasem w bibliotece

Ilustracją tekstu jest zdjęcie przedstawiające zajęcia prowadzone dla dzieci w bibliotece. Dzieci siedzą na krzesłach ustawionych w kilku rzędach, z przodu stoi zaś prowadząca, która prezentuje zagadnienie na interaktywnej tablicy. Fotografia pochodzi z archiwum Biblioteki Ficinus.
fot. Biblioteka Ficinus

W organizację DOFE zaangażowała się również załoga Biblioteki Ficinus w Rudzie Śląskiej. Obiekt jest częścią zabytkowego osiedla robotniczego, powstałego w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni „Gottessegen”. Kolonia w 1978 roku została wpisana do rejestru zabytków, a dzięki Funduszom Europejskim, budynek, w którym dziś znajduje się biblioteka, został gruntownie zmodernizowany. W niezwykłych wnętrzach odbyły się ciekawe zajęcia dla najmłodszych. Na podstawie projektu architektonicznego dzieci budowały, a następnie zdobiły kartonowe domki – identyczne jak te,które można spotkać dziś na osiedlu, oczywiście w mniejszej skali. Odbyły się również interaktywne zabawy przy użyciu specjalnej tablicy. Chętni mogli zwiedzić też wystawę „W dawnej śląskiej kuchni”.


W obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich włączyli się beneficjenci z całego regionu. Łącznie zorganizowali aż 36 wydarzeń.