Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
DOBRE PRAKTYKI

Jak zyskać przewagę?

Innowacje. Dzięki nim firmy mogą zdobywać nowe rynki, rozwijać się i osiągać zyski. Taką drogą podąża spółka Anitex z Częstochowy.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę w czasie pracy w warsztacie. Za nim znajduje się panel, na którym zawieszone są śrubokręty i klucze.

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość biznesów działających na terenie Unii Europejskiej i zapewniają łącznie dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym. Nic dziwnego, że państwa członkowskie maksymalizują swoje wysiłki, starając się wspierać firmy w rozwoju. Tworzą środowisko przyjazne działalności gospodarczej, ułatwiają dostęp do zewnętrznego finansowania i nowych rynków zbytu, inicjują i napędzają działalność nowatorską.

Z dotacją można więcej

O tym, że Fundusze Europejskie mogą być trampoliną do rozwoju zaświadcza częstochowski Anitex.

Fotografia ukazuje mężczyznę z założonymi rękami, który pozuje na tle dużego panelu warsztatowego z różnymi narzędziami i częściami.

Rodzinne przedsiębiorstwo istnieje od 1983 roku. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu podzespołów przeznaczonych do produkcji wózków dziecięcych oraz w kompleksowych usługach wtryskowych dotyczących tworzyw sztucznych. Zakład dysponuje fachowym zapleczem technicznym i wyszkoloną kadrą. Przedsiębiorstwo od lat inwestuje w nowe maszyny, coraz lepsze układy mechaniczne i hydrauliczne skracające cykle produkcyjne i pozwalające na lepszą kontrolę całego procesu.

– W naszej branży istotne jest wprowadzenie na rynek produktów, które spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. Niestety koszty inwestycji w nowe technologie bywają często zaporowe i finansowanie ich ze środków własnych bywa trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Korzystanie z kredytów, przy tak niestabilnym rynku, też jest zbyt ryzykowne. Fundusze Europejskie są pewnym i bezpiecznym wsparciem finansowym – przekonuje Jerzy Korzekwa z firmy Anitex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Częstochowy.

Pomysł + dotacja = rozwój

Przy unijnym wsparciu firma zmodernizowała i powiększyła swoją bazę sprzętową. Dla podniesienia konkurencyjności kluczowy okazał się zakup nowoczesnych maszyn. Zakład wzbogacił się między innymi o elektrodrążarkę wgłębną – urządzenie, które pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów w wyjątkowo twardych materiałach, na przykład w metalu.

 

– Dysponowaliśmy już takim sprzętem, lecz duża liczba zamówień sprawiała, że nie nadążaliśmy z ich realizacją. Nowocześniejsza wersja aparatury ponad dwukrotnie zwiększyła możliwości zakładu.

Na zdjęciu widać dłoń trzymającą niewielki, czarny element, wyprodukowany w firmie.

Projekt:
Podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku krajowym i międzynarodowym poprzez modernizacje parku maszynowego

Wartość przedsięwzięcia:
ponad 1,1 miliona złotych

Dofinansowanie z UE:
blisko 800 tysięcy złotych

Zakup maszyny poprawił też wydajność pracy i przyspieszył produkcję – podkreśla Jerzy Korzekwa. – Do działu narzędziowego trafiła szlifierka do płaszczyzn. Dotychczas zamawialiśmy już oszlifowane płyty stalowe, jednak z uwagi na ograniczone moce przerobowe naszych dostawców, czas realizacji był znacznie wydłużony. Posiadając własne urządzenie do szlifowania, nie jesteśmy już zależni – wyjaśnia.

Unia wspiera innowatorów

Częstochowska firma postanowiła jeszcze raz skorzystać z pomocy Funduszy Europejskich. Tym razem przeznaczając je na opracowanie nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych ułatwiających obsługę spacerówki – małego i lekkiego wózka dziecięcego.

 

– Kiedyś wiele firm dostarczało na rynek tak zwane wózki parasolkowe, jednak zostały one całkowicie wyparte przez wyroby z Chin – tańsze, ale jakościowo gorsze. Okazuje się jednak, że są klienci, którzy nad cenę stawiają jakość. Postanowiliśmy więc opracować gamę produktów usprawniających produkcję lekkich wózków – wyjaśnia Jerzy Korzekwa.

– Mamy je już gotowe. Aktualnie trwa nanoszenie poprawek w przygotowanych rozwiązaniach w celu zwiększenia jakości działania poszczególnych mechanizmów i zespołów elementów. Dzięki temu na rynek trafią wózki, które spełnią wszystkie wymagane normy – podkreśla.

 

Nowy wózek został zaprojektowany w taki sposób, aby ułatwić jego użytkowanie przede wszystkim kobietom.

 

Będzie o kilka kilogramów lżejszy niż modele aktualnie dostępne na rynku. Wyposażony zostanie w wygodny i szybki system składania i rozkładania, co zwiększy ergonomię i wygodę. Dodatkowo posiadać będzie dwa opatentowane przez firmę rozwiązania: innowacyjną formułę oponek i amortyzowania, co zapewni większe bezpieczeństwo i usprawni poruszanie się po nierównym terenie. Zrealizowane w ciągu ostatnich trzech lat projekty pomogły firmie wprowadzić na rynek innowacyjne i konkurencyjne rozwiązania. Sukces przedsięwzięć sprawia, że Anitex w przyszłości zamierza ponownie ubiegać się o unijne wsparcie.

Projekt:
Wdrożenie na rynek innowacyjnych rozwiązań dla producentów wózków dziecięcych

Wartość przedsięwzięcia:
ponad 2,9 milionów złotych

Dofinansowanie z UE:
około 1 milion złotych