Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
DOBRE PRAKTYKI

Innowacje w wersji eko

Nowatorska działalność stała się źródłem sukcesu wielu firm. Jedną z nich jest częstochowska spółka EcoStrus specjalizująca w produkcji pomp ciepła.

UE jest największą na świecie fabryką wiedzy. To właśnie w krajach członkowskich powstaje niemal jedna trzecia światowego dorobku myśli naukowej i technologicznej. Projekty badawczo-rozwojowe znajdują się w samym centrum europejskich wysiłków na rzecz pobudzania wzrostu gospodarczego i inwestycji oraz tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Swój wkład w tej dziedzinie ma również nasz region. Przykładem śląskiego innowatora, który wprowadza na rynek najnowsze rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii jest firma z Częstochowy. Przedsiębiorstwo od ponad dziesięciu lat specjalizuje się w produkcji pomp ciepła.

Energia — naturalnie

Rosnące koszty ogrzewania domów sprawiają, że coraz więcej z nas sięga po odnawialne źródła energii. Na dachach budynków montowane są panele fotowoltaiczne.

Na zdjęciu widoczny jest równy wykop, na którym widać ślady pojazdów.
Archiwum spółki EcoStrus
Ilustracja przedstawia dłonie kobiety trzymającej tablet, na którym wyświetla się symbol domu. W tle widoczny jest nowoczesny dom.

Równie popularne są pompy ciepła, które trudniej dostrzec, gdyż zajmują o wiele mniej miejsca – poza domem znajduje się tylko „skrzynka” z wentylatorem. Należą jednak do najbardziej niezawodnych technologii grzewczych. Pozwalają oszczędzić koszty ogrzewania, a nawet zredukować rachunki do zera.

 

– Pompy są urządzeniami, które wykorzystują energię z gruntu lub powietrza do ogrzewania pomieszczeń – mówi Damian Pędziwiatr z firmy EcoStrus Magdalena Pędziwiatr.– Nasza firma od dekady specjalizuje się w produkcji i montażu tego typu urządzeń w budynkach mieszkalnych. Prowadzimy też badania i testy nowych rozwiązań. To nasza pasja, którą możemy realizować przy unijnym wsparciu, ale i szansa na dalszy rozwój – podkreśla.

To się opłaca

Firma pozyskała Fundusze Europejskie na opracowanie i przebadanie nowatorskich rozwiązań związanych z podniesieniem efektywności energetycznej produkowanych urządzeń.

– Pierwsze z przedsięwzięć dotyczyło gruntowych pomp ciepła. Dostępne na rynku urządzenia typu bezpośrednie odparowanie/woda charakteryzowały się tym, że ich efektywność energetyczna była ograniczana wielkością parownika w dolnym źródle energii. Wprowadzone przez nas rozwiązania technologiczne umożliwiają zwiększenie powierzchni instalacji parownika, co wpływa na wzrost wydajności urządzenia i wiąże się z mniejszym zużyciem energii elektrycznej – wyjaśnia Damian Pędziwiatr.

Projekt:
Opracowanie prototypu nowej generacji pomp ciepła typu bezpośrednie odparowanie/woda z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznym

Wartość przedsięwzięcia:
ponad 1,4 miliona złotych

Dofinansowanie z UE:
ponad 943 tysięcy złotych

– Przeprowadzenie testów i prac wdrożeniowych nie byłoby możliwe bez zewnętrznego wsparcia. Innowacje wymagają bowiem sporych nakładów finansowych – zauważa Damian Pędziwiatr. – Dotacje wyrównują szanse i pomagają mniejszym przedsiębiorstwom wprowadzić na rynek wartościowe rozwiązania. Bez tego wiele pomysłów by przepadło. W miarę możliwości będziemy starać się o kolejne fundusze, ponieważ rynek OZE powiększa się, a rozwój technologiczny branży pozwala szukać nowych rozwiązań – podsumowuje.

– Drugi projekt dotyczył pomp powietrze-woda i obejmował opracowanie rozwiązania eliminującego spadek efektywności przy zastosowaniu zintegrowanego zasobnika buforowego w jednostce wewnętrznej pompy ciepła, co przekłada się na energooszczędność – tłumaczy Damian Pędziwiatr.

 

Wprowadzone innowacje poprawiły konkurencyjność firmy na ryku, a także przyniosły korzyści klientom.

 

Rozwiązania zostały opatentowane.

Fotografia ukazuje dwóch mężczyzn w skupieniu pracujących przy komputerze. Zdjęcie pochodzi z archiwum firmy EcoStrus.
Archiwum spółki EcoStrus
Obrazek przedstawia materiał, w którym znajduje się mały drewniany domek.

Nowe i ekologiczne

Projekty zrealizowane przez częstochowskie przedsiębiorstwo wpisują się w założenia regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego – energetyki i zielonej gospodarki. W oparciu o nie nasz region rozwija swoją konkurencyjność. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 ich rola jeszcze bardziej wzrośnie, co przyczyni się do budowania marki Śląskiego – regionu nowych technologii i ekologicznych rozwiązań.

Projekt:
Opracowanie prototypu nowej generacji pomp ciepła typu powietrze/woda z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi w skali nieznanej i niestosowanej dotychczas

Wartość przedsięwzięcia:
ponad 1,4 miliona złotych

Dofinansowanie z UE:
ponad 1 milion złotych