Innowacje w wersji eko
Nowatorska działalność stała się źródłem sukcesu wielu firm. Jedną z nich jest częstochowska spółka EcoStrus specjalizująca w produkcji pomp ciepła.
UE jest największą na świecie fabryką wiedzy. To właśnie w krajach członkowskich powstaje niemal jedna trzecia światowego dorobku myśli naukowej i technologicznej. Projekty badawczo-rozwojowe znajdują się w samym centrum europejskich wysiłków na rzecz pobudzania wzrostu gospodarczego i inwestycji oraz tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Swój wkład w tej dziedzinie ma również nasz region. Przykładem śląskiego innowatora, który wprowadza na rynek najnowsze rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii jest firma z Częstochowy. Przedsiębiorstwo od ponad dziesięciu lat specjalizuje się w produkcji pomp ciepła.
Energia — naturalnie
Rosnące koszty ogrzewania domów sprawiają, że coraz więcej z nas sięga po odnawialne źródła energii. Na dachach budynków montowane są panele fotowoltaiczne.
Archiwum spółki EcoStrus
Równie popularne są pompy ciepła, które trudniej dostrzec, gdyż zajmują o wiele mniej miejsca – poza domem znajduje się tylko „skrzynka” z wentylatorem. Należą jednak do najbardziej niezawodnych technologii grzewczych. Pozwalają oszczędzić koszty ogrzewania, a nawet zredukować rachunki do zera.
– Pompy są urządzeniami, które wykorzystują energię z gruntu lub powietrza do ogrzewania pomieszczeń – mówi Damian Pędziwiatr z firmy EcoStrus Magdalena Pędziwiatr.– Nasza firma od dekady specjalizuje się w produkcji i montażu tego typu urządzeń w budynkach mieszkalnych. Prowadzimy też badania i testy nowych rozwiązań. To nasza pasja, którą możemy realizować przy unijnym wsparciu, ale i szansa na dalszy rozwój – podkreśla.
To się opłaca
Firma pozyskała Fundusze Europejskie na opracowanie i przebadanie nowatorskich rozwiązań związanych z podniesieniem efektywności energetycznej produkowanych urządzeń.
– Pierwsze z przedsięwzięć dotyczyło gruntowych pomp ciepła. Dostępne na rynku urządzenia typu bezpośrednie odparowanie/woda charakteryzowały się tym, że ich efektywność energetyczna była ograniczana wielkością parownika w dolnym źródle energii. Wprowadzone przez nas rozwiązania technologiczne umożliwiają zwiększenie powierzchni instalacji parownika, co wpływa na wzrost wydajności urządzenia i wiąże się z mniejszym zużyciem energii elektrycznej – wyjaśnia Damian Pędziwiatr.
Projekt:
Opracowanie prototypu nowej generacji pomp ciepła typu bezpośrednie odparowanie/woda z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznym
Wartość przedsięwzięcia:
ponad 1,4 miliona złotych
Dofinansowanie z UE:
ponad 943 tysięcy złotych
– Przeprowadzenie testów i prac wdrożeniowych nie byłoby możliwe bez zewnętrznego wsparcia. Innowacje wymagają bowiem sporych nakładów finansowych – zauważa Damian Pędziwiatr. – Dotacje wyrównują szanse i pomagają mniejszym przedsiębiorstwom wprowadzić na rynek wartościowe rozwiązania. Bez tego wiele pomysłów by przepadło. W miarę możliwości będziemy starać się o kolejne fundusze, ponieważ rynek OZE powiększa się, a rozwój technologiczny branży pozwala szukać nowych rozwiązań – podsumowuje.
– Drugi projekt dotyczył pomp powietrze-woda i obejmował opracowanie rozwiązania eliminującego spadek efektywności przy zastosowaniu zintegrowanego zasobnika buforowego w jednostce wewnętrznej pompy ciepła, co przekłada się na energooszczędność – tłumaczy Damian Pędziwiatr.
Wprowadzone innowacje poprawiły konkurencyjność firmy na ryku, a także przyniosły korzyści klientom.
Rozwiązania zostały opatentowane.
Archiwum spółki EcoStrus
Nowe i ekologiczne
Projekty zrealizowane przez częstochowskie przedsiębiorstwo wpisują się w założenia regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego – energetyki i zielonej gospodarki. W oparciu o nie nasz region rozwija swoją konkurencyjność. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 ich rola jeszcze bardziej wzrośnie, co przyczyni się do budowania marki Śląskiego – regionu nowych technologii i ekologicznych rozwiązań.
Projekt:
Opracowanie prototypu nowej generacji pomp ciepła typu powietrze/woda z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi w skali nieznanej i niestosowanej dotychczas
Wartość przedsięwzięcia:
ponad 1,4 miliona złotych
Dofinansowanie z UE:
ponad 1 milion złotych