Czeka na Was ponad 176 milionów złotych
Na spory zastrzyk finansowy liczyć mogą przedsiębiorcy planujący mikroinwestycje dotyczące zielonej transformacji. Nabór ruszy 5 września.
Dziś, kiedy zmiany klimatyczne dostrzegamy gołym okiem, nie możemy już sobie pozwolić na ignorowanie ekosystemu, bo wszyscy jesteśmy za niego odpowiedzialni. Dlatego Europa przyjazna środowisku to jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej na najbliższe lata. Odpowiedzią na to wyzwanie jest Europejski Zielony Ład – strategia, której celem jest osiągnięcie na Starym Kontynencie do 2050 r. neutralności klimatycznej. Państwa członkowskie powinny zmierzać w kierunku zielonej transformacji, czyli gospodarki niskoemisyjnej, zrównoważonej i szanującej naturalne zasoby przyrody.
W efekcie w nowym programie regionalnym największy nacisk położony jest na ochronę klimatu i działania związane z transformacją energetyczną regionu. W procesie przekształcania gospodarki województwa śląskiego — z opartej na surowcach kopalnych w zeroemisyjną i neutralną klimatycznie — istotną rolę do odegrania mają przedsiębiorcy. Dla biznesu inwestycje proekologiczne mogą być kluczem do wyróżnienia się na tle konkurentów i wprowadzania na rynek nowatorskich produktów i usług.
Zachętą do aktywnego włączenia się w proces zielonej transformacji ekologicznej są unijne środki. Pierwszy nabór na tak zwane makroinwestycje, przyczyniające się do łagodzenia skutków przemian energetycznych regionu, spotkał się z dużym zainteresowaniem. Teraz przyszedł czas na mikroinwestycje.
Nabór w ramach Działania 10.3 ruszy już 5 września. Na rozdysponowanie czeka ponad 176 milionów złotych. Minimalna wartość dofinansowania, jaką można otrzymać, to 500 tysięcy złotych. Środki z Funduszy Europejskich będzie można przeznaczyć między innymi na inwestycje pomagające zmienić profil działalności. Premiowanie będą też działania związane z wprowadzaniem na rynek produktów i usług neutralnych dla klimatu. Szansę mają także projekty zakładające tworzenie nowych miejsc pracy i utrzymanie istniejących. Na unijną pomoc mogą liczyć również przedsięwzięcia ograniczające zużycie energii w procesach produkcyjnych. Ponadto wsparcie trafi do firm planujących efektywne gospodarowanie zasobami i recykling.
Składając dokumenty, przedsiębiorcy muszą pamiętać, że zgłaszane projekty powinny być zrealizowane w jednym z siedmiu podregionów województwa śląskiego (katowickim, bielskim, tyskim, rybnickim, gliwickim, bytomskim lub sosnowieckim). W ten sposób biznes dołoży swoją cegiełkę do zmiany obszarów dotąd kojarzonych z przemysłem wydobywczym na bardziej ekologiczne i przyjazne naturze.
Nabór trwa do 26 września. Informacje o konkursie można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.