Wszechstronny postęp
Zasada zrównoważonego rozwoju nie jest tylko kolejnym elementem polityki środowiskowej – to fundament, na którym opierają się „nowe” polityki horyzontalne, takie jak Europejski Zielony Ład i zasada „Nie czyń poważnych szkód”.
Doskonal się i wspieraj innych
W poprzednich artykułach naszego poradnika zgłębialiśmy zasady „Nie czyń poważnych szkód” oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej kolejnemu ważnemu aspektowi polityki środowiskowej – zrównoważonemu rozwojowi. To kluczowy element, który kształtuje nasze podejście do ekologii.
Koncepcja, w dużym uproszczeniu, ma na celu ewolucję gospodarczą przy jednoczesnym uwzględnieniu tworzenia przyjaznych warunków dla środowiska naturalnego. Sednem strategii jest – jak mówi Raport Światowej Komisji do spraw Środowiska i Rozwoju – proces mający na celu zaspokojenie obecnych potrzeb w sposób umożliwiający realizację tych samych dążeń następnym pokoleniom. Uznaje się, że podstawowe komponenty, które powinny być osiągnięte, to: stabilność środowiskowa, sprawiedliwość społeczna oraz postęp gospodarczy.
Twórcy zasady swoje nadzieje pokładają w solidarności międzypokoleniowej. Oznacza to, że wszystkie podmioty, w tym przedsiębiorstwa, organizacje, a także indywidualne osoby, ponoszą odpowiedzialność nie tylko za swój wpływ na teraźniejszość, ale odpowiadają również za przyszłość, którą kształtują i pozostawią dla następnych pokoleń.
Zróżnicowana przemiana w Polsce
W Polsce ta zasada jest prawem podstawowym, które wynika z zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 5 ustawy zasadniczej mówi:
„Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.”
Nasz kraj, podążając za Agendą 2030 ONZ, zintegrował 17 celów zasadniczych z krajową strategią rozwoju. Wsparcie dla tych działań jest zapewnione na poziomie rządowym, samorządowym oraz instytucjonalnym i obejmuje także system monitorowania ich postępów.
Zrównoważone projekty
Jakie działania musisz podejmować, aby Twoje projekty były przyjazne dla środowiska i naszej planety?
Ten rodzaj polityki środowiskowej jest ukierunkowany przede wszystkim na:
- ograniczanie presji na środowisko,
- racjonalne gospodarowanie dostępnymi zasobami,
- uwzględnianie efektów środowiskowych w zarządzaniu,
- edukację ekologiczną społeczeństwa.
Wbrew pozorom opisane zasady wcale nie wymagają od osób wdrażających projekt dużych nakładów finansowych lub specjalistycznej wiedzy. Wręcz przeciwnie. Wynika to z tego, że koncepcja zrównoważonego rozwoju zrodziła się naturalnie w odpowiedzi na obserwowane zjawiska gospodarcze, społeczne i ich wpływ na środowisko. Wystarczy niewielki wysiłek, zmiana codziennych nawyków, podniesienie świadomości ekologicznej i możesz realizować jej założenia zarówno w życiu codziennym, jak również w zawodowym, podczas realizacji Twojego projektu.
Dobre praktyki i wskazówki
Jeśli chcesz wprowadzić zasadę zrównoważonego rozwoju do swojej firmy, to pamiętaj, że zawsze „Przykład idzie z góry”. Oznacza to, że Ty ustanawiasz standardy i kierunki dla zarządu, pracowników, a nawet dla kontrahentów czy lokalnej społeczności. Właściwe postępowanie i zaangażowanie na najwyższym szczeblu są fundamentem dla propagowania zmian w całej organizacji. Bądź zmianą, którą pragniesz widzieć w swojej firmie – to przesłanie z pewnością zainspiruje innych do działania.
Zastosowanie zasady zrównoważonego rozwoju jest nie tylko obowiązkiem wynikającym z polityki Unii Europejskiej, ale także kluczowym elementem każdego projektu. W Twoim wniosku projektowym powinieneś jasno przedstawić, jak zamierzasz przyczynić się do realizacji tej zasady. Oto kilka sugestii:
Najważniejsza zasada – pamiętaj, że Twój projekt nie może mieć negatywnego wpływu na środowisko.