Milionowe dotacje na prace badawczo-rozwojowe, czyli o tym, jakie koszty są kwalifikowane w naborze 10.2
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz miliona czy kilkudziesięciu milionów złotych, zgłoś się do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Dzięki naborowi Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji będziesz mógł rozwinąć swoją firmę i przyczynić się do poprawienia środowiska, w szczególności poprzez wsparcie zielonych branż oraz otwarcie nowych możliwości dla podmiotów z sektora okołogórniczego.
Posady dla badaczy
Otrzymasz środki na wynagrodzenie badaczy, techników i pracowników pomocniczych, biorących udział w badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych. Liczba wspartych godzin każdego z wyżej wskazanych stanowisk nie może przekroczyć liczby 1 720 godzin rocznie. Stawka jednostkowa wynosi 100 złotych brutto i stanowi metodę uproszczoną rozliczania projektu. Pracownicy mogą być zatrudnieni w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub kontraktu menadżerskiego. Zaangażowanie dotyczy również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Zapamiętaj!
We wniosku wskaż i opisz konkretne stanowiska, wymagane doświadczenie oraz kompetencje tych pracowników, a także planowaną liczbę pełnych godzin do przepracowania w ramach poszczególnych poziomów gotowości technologii.
W tej kategorii nie możesz ująć wynagrodzenia personelu administracyjnego i zarządzającego, w szczególności kosztów kierownika lub koordynatora projektu.
Jak rozliczyć amortyzację?
Możesz odpisać amortyzację podatkową aparatury i sprzętu naukowo-badawczego, będących Twoją własnością. Weź pod uwagę okres oraz procent wykorzystywania tych narzędzi wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych opisanych w projekcie.
Amortyzacji podlegają także budynki — zasady są analogiczne. Gdy wykorzystujesz pomieszczenia także w innych celach, koszt amortyzacji ujmij we wniosku jako proporcję powierzchni ogólnej do powierzchni przeznaczonej na prace badawczo-rozwojowe.
Zlecaj i wynajmuj
Jeśli Twój projekt związany jest z pracami badawczo-rozwojowymi wykonywanymi przy użyciu wysokospecjalistycznego oraz rzadko dostępnego sprzętu, pomyśl o delegowaniu zadań, tym bardziej, że możesz uzyskać środki na koszty związane z prowadzeniem badań przemysłowych i prac rozwojowych, a także doradztwa.
Możesz również wynająć albo wydzierżawić powierzchnię, na której będziesz prowadził badania, oraz otrzymać środki na koszty usług związanych w wykorzystaniem infrastruktury w technologii chmury obliczeniowej.
Zapamiętaj!
W tej kategorii wydatków rozlicz wyłącznie te usługi doradcze, które nie mają charakteru ciągłego lub okresowego związanego ze zwykłymi kosztami operacyjnymi.
Zrób zakupy
Otrzymasz dofinansowanie na nabycie takich materiałów, jak: surowce, półprodukty, odczynniki, dzięki którym będziesz mógł przeprowadzić badania. Możesz też kupić aparaturę oraz sprzęt laboratoryjny oraz elementy służące do budowy prototypów, linii pilotażowych i demonstracyjnych.
Uważaj!
Aparatura i sprzęt laboratoryjny nie mogą spełniać definicji środka trwałego.
Chroń własność intelektualną
Wierzymy, że twój pomysł jest wyjątkowy i dlatego dofinansujemy również koszty uzyskania i walidacji patentów oraz praw ochronnych. Możesz uwzględnić w ich ramach opracowanie dokumentacji, opłatę rzeczników patentowych oraz koszty pierwszego zgłoszenia.
Podnieś kwalifikacje personelu
Jeśli planujesz szkolenia bezpośrednio związane z projektem, również możesz uwzględnić je w budżecie projektu. Otrzymasz wsparcie na zajęcia prowadzone przez firmy zewnętrzne zarówno w trybie stacjonarnym, jak i szkolenia on-line.
Zapamiętaj!
Pomoc szkoleniowa nie może dotyczyć przestrzegania obowiązkowych norm krajowych w zakresie szkoleń, a pracownicy skierowani na szkolenie muszą być zatrudnieni najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia.
Wysoki czynsz to nie problem
Realizując projekt, możesz również wnioskować o wsparcie kosztów pośrednich, czyli takich, których nie da się wprost przypisać do żadnego z działań związanych w pracami badawczo-rozwojowymi. W tej kategorii rozliczysz między innymi: koszty wynagrodzenia personelu takiego jak koordynator, kierownik projektu czy zarząd, obsługę prawną i księgową, czynsz, koszty najmu, usługi sprzątania, promocji, przygotowania projektu czy tłumaczeń. Poziom kosztów pośrednich, o które możesz wnioskować, wynosi 7 procent kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich. Rozliczane są one metodą uproszczoną — stawką ryczałtową. Nie musisz gromadzić faktur i innych dokumentów księgowych na potrzeby Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, ale pamiętaj, że inne instytucje mogą Cię o nie poprosić.
Uważaj!
Koszty pośrednie dofinansowane są w ramach pomocy de minimis, której wartość w przypadku każdego przedsiębiorstwa — badana w dniu podpisywania umowy — nie może przekroczyć limitu 300 000 euro w ciągu ostatnich trzech lat. Jeśli korzystałeś z tego rodzaju wsparcia, wzięte pod uwagę zostaną jedynie dostępne środki.
Skończyłeś badania, masz wyniki, co dalej?
Moduł wdrożeniowy zwiększa możliwości!
Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy mogą starać się również o wsparcie w ramach projektu na wdrożenie otrzymanych wyników badań do swojej działalności poprzez realizację modułu wdrożeniowego.
Realizując projekt, możesz skomercjalizować wyniki, czyli wprowadzić je do własnej produkcji w ciągu 12 miesięcy od zakończenia realizacji projektu. Natomiast jeśli nadzorujesz mikroprzedsiębiorstwo, małą lub średnią firmę, rozważ także starania o uzyskanie środków na realizację modułu wdrożeniowego. Uzyskasz wówczas wsparcie na usługi doradcze, które pozwolą Ci sprawnie wdrożyć wyniki projektu oraz pomogą w planowaniu sposobu wprowadzenia nowych produktów lub usług na rynek.
Zapamiętaj!
Usługi doradcze w ramach modułu wdrożeniowego muszą dotyczyć wyłącznie efektów wynikających z przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
W ramach modułu wdrożeniowego otrzymasz też dofinansowanie kosztów nabycia środków trwałych, służących wdrożeniu wyników prac do własnej działalności, oraz nowych wartości niematerialnych i prawnych, szczególnie autorskich praw majątkowych, licencji i know-how.
Dokumentację naboru znajdziesz na stronie Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.
Zapraszamy Cię także do lektury artykułów Twój czarny koń — „Kryteria wyboru projektów” w naborze 10.2 oraz Odkryj nowe możliwości — 215 milionów złotych dla firm na realizację prac badawczo-rozwojowych.