Odkryj nowe możliwości – 215 milionów złotych dla firm na realizację prac badawczo-rozwojowych
Ekologia to nie tylko dbanie o środowisko, to także ogromna transformacja naszego regionu. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości ogłosiło nabór 10.02 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach na rzecz transformacji.
To inicjatywa, której celem jest przekształcenie gospodarki województwa śląskiego w zieloną, inteligentną i cyfrową, a także przyjazną dla mieszkańców i przyszłych pokoleń.
Pamiętaj o poziomach gotowości technologicznej
Środki uzyskane z dofinansowania można wykorzystać w sposób, który przyczyni się nie tylko do zmian gospodarki, ale również pomoże zredukować negatywny wpływ transformacji regionu. Dofinansowane zostaną badania przemysłowe i prace rozwojowe od poziomu 3 do 8 lub 9.
Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy mogą realizować moduł wdrożeniowy. W tym przypadku czas na wykonanie projektu wydłuża się z 24 do 36 miesięcy od momentu podpisania umowy, a Beneficjent jest zobowiązany do dochowania okresu trwałości.
Wsparcie można otrzymać w szczególności na koszty: wynagrodzenia personelu merytorycznego, amortyzację aparatury i sprzętu naukowo-badawczego, wynajem powierzchni laboratoryjnej, usługi badawcze oraz pomoc szkoleniową. Szczegółowe informacje na temat naboru znajdziesz na stronie Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Tego rodzaju finansowanie może być pomocą dla firm, które chcą rozwijać się w nowoczesny i ekologiczny sposób, a ich projekt będzie zlokalizowany w jednym z podregionów: bielskim, bytomskim, gliwickim, katowickim, rybnickim, sosnowieckim lub tyskim.
Dlaczego warto?
Przede wszystkim przyczynisz się do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Ważne dla Ciebie będzie również dofinansowanie, które możesz otrzymać. Jego maksymalny dopuszczalny poziom wynosi aż 85% kosztów kwalifikowalnych projektu w przypadku przedsiębiorstw i 100% — w przypadku organizacji prowadzących badania i upowszechniających wiedzę w zakresie dotyczącym działalności niegospodarczej. Wysokość dotacji jest różnorodna, w związku z czym zachęcamy do dokładnego przejrzenia stron 32-39 załącznika „Regulamin wyboru projektów”, który pobierzesz ze strony Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Minimalna wartość dofinansowania, o jaką może ubiegać się duże przedsiębiorstwo to 2 mln złotych, pozostałe firmy muszą starać się co najmniej o 1 mln złotych. Górna granica kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 15 mln euro, co pozwoli zrealizować nawet bardzo duży projekt.
Jak aplikować?
Wnioski można składać od 27 czerwca do 12 września 2024 roku poprzez Lokalny System Informatyczny 2021. Ważne jest dokładne zapoznanie się z ,,Regulaminem wyboru projektów” oraz jego załącznikami, zwłaszcza takimi jak: ,,Kwalifikowalność”, ,,Instrukcja wypełniania wniosku” oraz ,,Kryteria wyboru projektów”. Więcej informacji, w szczególności na temat ostatniego z przywołanych tu dokumentów, znajdziesz w naszym artykule: Twój czarny koń — „Kryteria wyboru projektów” w naborze 10.2. Nie zapomnij także o przygotowaniu niezbędnych dokumentów finansowych.
Tak, wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą zrealizować projekt badawczy przyczyniający się do transformacji, mogą ubiegać się o wsparcie. Działanie jest realizowane w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i powinno prowadzić do stosowania proekologicznych rozwiązań, w tym gospodarki obiegu zamkniętego i wzrostu cyfryzacji. Premiowane jest także utworzenie nowych miejsc pracy.
O pomoc pieniężną mogą ubiegać się firmy, które zlokalizują projekt w jednym z 7 podregionów.
Tak, możliwe są partnerstwa przemysłowo-naukowe, składające się z przedsiębiorstwa i jednej lub dwóch organizacji badawczych. Jednostki naukowe, uczelnie i instytuty badawcze muszą stanowić organizację badawczą i upowszechniającą wiedzę zgodnie z definicją wskazaną w art. 2 pkt 83 Rozporządzenia 651/2014. Zadania nie mogą polegać na oferowaniu towarów lub świadczeniu usług na rzecz pozostałych partnerów. Partnerstwo polega na współpracy z jednostkami naukowymi. Zawiązują je co najmniej dwa odrębne podmioty, beneficjentem jest partner wiodący, którym może być wyłącznie przedsiębiorca. W odróżnieniu od konsorcjum, gdzie wszystkie strony mają równorzędne obowiązki i prawa, partnerstwo może obejmować różne formy współpracy z różnymi poziomami zaangażowania.
Wyniki naboru zostaną opublikowane najpóźniej w czerwcu 2025 roku.
Kryteria oceny wniosków znajdziesz w jednym z załączników do „Regulaminu wyboru projektów”, opublikowanych na stronie Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Kryteria merytoryczne zerojedynkowe muszą zostać spełnione w sposób obligatoryjny, natomiast kryteria punktowe decydują o ostatecznym wyniku i miejscu w rankingu. Działalność w branży górniczej albo okołogórniczej to jedno z tych, za które możesz uzyskać dodatkowe punkty. Podniesienie kompetencji pracowników, zatrudnienie nowych czy wzrost konkurencyjności także zagwarantują Ci wyższe miejsce w rankingu.
Nie, dofinansowanie dotyczy tylko nowych projektów, które nie rozpoczęły się przed datą złożenia wniosku.