Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
AKTUALNOŚCI

Unijny sezam otwarty!

Przedsiębiorcy ruszyli po europejskie dotacje.

Ilustracja przedstawia Lampę Alladyna, z której wydobywa się dymek. Lampa stoi na monetach.

Wiele mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm z powodzeniem realizuje nowoczesne i odważne technologicznie inwestycje, wyprzedzając konkurencję. Od lat pomagają im Fundusze Europejskie. Nie zbaczając z innowacyjnej ścieżki, śląscy przedsiębiorcy aktywnie włączają się również w trudny proces transformacji regionu, który dokonuje się na naszych oczach. Świadczy o tym duże zainteresowanie pozyskaniem unijnych dotacji w naborze na inwestycje przyczyniające się do łagodzenia skutków przemian energetycznych województwa. Pieniądze zostaną przeznaczone na tak zwane makroinwestycje. W naborze dotyczącym Działania 10.03 wpłynęło aż 201 wniosków, na łączną kwotę ponad czterech miliardów złotych.

 

Minimalna wartość dofinansowania to aż 5 milionów złotych. Zgłoszone projekty poddane zostaną ocenie formalnej i merytorycznej. Następnie Zarząd Województwa Śląskiego podejmie uchwałę o dofinansowaniu pomysłów, które uzyskają największą liczbę punktów.

Kto otrzyma środki, z puli opiewającej na 413 milionów złotych, dowiemy się w czwartym kwartale bieżącego roku.

Wysokość przyznanej dotacji będzie różnić się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i zapisanych we wniosku wydatków. Pieniądze, które firmy otrzymają na realizację projektów, pomogą w rozwoju siedmiu podregionów naszego województwa (katowickiego, bielskiego, tyskiego, rybnickiego, gliwickiego, bytomskiego i sosnowieckiego). Wybór nie jest przypadkowy. Są to obszary najmocniej odczuwające skutki transformacji energetycznej. A na co będzie można przeznaczyć unijne środki? Jak czytamy w dokumentach, między innymi na roboty budowlane, nieruchomości i szkolenia.

Dziedziny, w których zostanie zrealizowanych najwięcej projektów z zakresu makroinwestycji, według Polskiej Kwalifikacji Działalności

Produkcja pozostałych wyrobów z tworzyw sztucznych
12 projektów

Odzysk surowców z materiałów segregowanych
10 projektów

Produkcja konstrukcji metalowych i ich części
9 projektów

Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
8 projektów

Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa
8 projektów

Obróbka metali i nakładanie powłok na metale
8 projektów

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych
6 projektów

Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych
6 projektów

Śląscy przedsiębiorcy, którzy efektywnie odczytują globalne kierunki rozwoju, ubiegają się o dotacje między innymi na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych służących tworzeniu nowatorskich produktów i usług. Wielu chce pozyskać dofinansowanie na modernizację parków technologicznych czy tworzenie nowych zakładów produkcyjnych. Firmy ubiegają się też o pieniądze na zakup nowych linii technologicznych i sprzętu. Nie brakuje również projektów dotyczących upowszechnienia odnawialnych źródeł energii czy wdrożenia innowacyjnych procesów energooszczędnych oraz niskoemisyjnych.
Pełną listę zgłoszonych projektów można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.

  Miasta, w których zostanie zrealizowanych najwięcej projektów z zakresu makroinwestycji

Infografika: Miasta, w których zostanie zrealizowanych najwięcej projektów z zakresu makroinwestycji. Mapka przedstawia kontury województwa śląskiego, na których zaznaczonych jest dziewięć punktów: Tarnowskie Góry – siedem projektów, Bytom – osiem projektów, Gliwice – trzynaście projektów, Rybnik – osiem projektów, Zabrze – trzynaście projektów, Siemianowice Śląskie – siedem projektów, Dąbrowa Górnicza – osiem projektów, Katowice – trzynaście projektów, Tychy – siedem projektów.