Postawili niejeden dom
Thermodom z Żor, firma o ugruntowanej pozycji na rynku budowlanym, nieustannie dąży do doskonalenia swoich usług i utrzymania konkurencyjności. Jednak w obliczu wyzwań, które przyniosła pandemia COVID-19, Thermodom znalazł się w trudnej sytuacji — konieczne stało się podjęcie działań, aby nie tylko przetrwać ten czas, ale także umocnić swoją pozycję w branży. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu przedsiębiorstwo zainwestowało w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt budowlany oraz rozwój infrastruktury teleinformatycznej, co pozwoliło na dalszy rozwój i realizację ambitnych inwestycji.
Z rozmowy z prezesem zarządu, panem Bartoszem Smołką, dowiemy się, jakie zmiany zostały wprowadzone dzięki wsparciu finansowemu Funduszy Europejskich.
Na fali sukcesów
Co wyróżnia Państwa przedsiębiorstwo?
Thermodom to firma budowlana z siedzibą w Żorach, działająca od ponad 15 lat. Specjalizujemy się w kompleksowej realizacji inwestycji budowlanych — od budownictwa mieszkaniowego po projekty przemysłowe. Nasze usługi obejmują pełen zakres prac budowlanych, od fundamentów po wykończenia. Realizujemy zarówno małe projekty indywidualne, jak i duże inwestycje na zlecenie dużych instytucji.
Jakie są główne priorytety zakładu?
Naszym głównym celem jest na pewno wzrost konkurencyjności. Ważne jest także utrzymanie wysokiej jakości świadczonych usług oraz dalszy rozwój technologiczny. Chcemy inwestować w nowoczesne technologie i narzędzia, które pomogą nam realizować projekty jeszcze bardziej efektywnie i precyzyjnie.
Pandemia postawiła świat do góry nogami
Pandemia była trudnym czasem dla wielu branż. Jakie konkretne kroki podjęliście, aby sprostać wyzwaniom związanym z COVID-19?
Ten czas wspominam bardzo źle. Prace budowlane mogły się odbywać, ale tylko przy odpowiednich warunkach. Musieliśmy zapewnić pracownikom maseczki, środki dezynfekujące. Poza tym ciągle były jakieś obostrzenia, raz mogliśmy pracować, raz nie. Przede wszystkim musieliśmy dostosować się do nowych realiów pracy — zapewnić bezpieczne warunki dla naszych pracowników, a także kontynuować realizację projektów zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Najgorzej było z pracownikami biurowymi. Musieliśmy wdrożyć pracę zdalną, co było dla nas niesamowicie trudne i nowe.
Czy uzyskane dofinansowanie przyczyniło się do realizacji tych celów?
Zdecydowanie tak. Dzięki dotacji mogliśmy zakupić wszystkie wymagane środki dezynfekujące, rękawice czy maseczki. Następnie zakupiliśmy program księgowy, dzięki któremu dział księgowości mógł pracować zdalnie. Oprócz tego musieliśmy zaopatrzyć się w cały sprzęt komputerowy, monitory, a także serwer. Udało nam się zainwestować w zakup nowych maszyn budowlanych, dzięki czemu osiągnęliśmy nasz zamierzony cel, jakim był wzrost konkurencyjności.
Dofinansowanie motywuje do rozwoju
Jak ocenia Pan rolę środków unijnych w rozwoju firmy?
Wsparcie finansowe było dla nas nieocenione. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko utrzymać płynność finansową, ale także rozwijać się w trudnych czasach. Pomogli nam w tym najtrudniejszym dla nas okresie.
Czy zamierza Pan skorzystać z podobnego dofinansowania w kolejnych latach?
Tak, taki mam plan. Jestem w trakcie rozpisywania jednego projektu i chcę wziąć udział w jednym z naborów, ale nie chcę za dużo zdradzać. Jestem bardzo zadowolony z pomocy Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości i dlatego chcę brać udział w kolejnych naborach.
Jest mi niezmiernie miło, że znalazł Pan czas na rozmowę. Życzę samych sukcesów i trzymam kciuki za realizację kolejnych inwestycji.
Projekt zrealizowany w perspektywie 2014-2020
Utrzymanie konkurencyjności firmy i niwelowanie skutków pandemii poprzez nabycie specjalistycznego sprzętu budowlanego wymaganego w realizacji inwestycji budowlanych oraz niezbędnej infrastruktury teleinformatycznej
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 232 297,00 złotych