Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
WYDARZENIA

Pikniki FEnomenalne

Lubimy Was poznawać, rozmawiać o tym, jak Fundusze Europejskie wpływają na Wasze codzienne życie, jak dzięki nim zmienia się Śląskie.

Ilustracja przedstawia park widziany z drona. Na środku jest duży staw, wokół którego znajduje się infrastruktura: budynki i namioty.
Archiwum UM WSL
Na zdjęciu widać fragment koncertu. Na scenie stoi wokalista, z jej lewej i prawej strony siedzi zaś pięciu muzyków.

Ostatnio spotkaliśmy się na cyklu rodzinnych pikników zorganizowanych w kilku miastach naszego regionu. We wrześniowe i październikowe weekendy mieliśmy okazję odwiedzić Częstochowę, Bielsko-Białą, Katowice, Sosnowiec i Racibórz. Byliśmy więc w każdym z zakątków naszego regionu, a w dobrej zabawie nie przeszkadzał nawet deszcz.

Nowa energia!

Na zdjęciu jest symulator jazdy samochodem. Składa się z ruchomej platformy na siłownikach, na którym zamontowane są fotel, monitor, kierownica, drążek skrzyni biegów i kilka różnych przycisków. Korzysta z niego mężczyzna.

To hasło, które towarzyszyło naszym spotkaniom. Czujecie podekscytowanie w Sylwestra? Zastanawiacie się, co Was spotka w Nowym Roku? Teraz jesteśmy w takim momencie unijnego życia. Co siedem lat Fundusze Europejskie się zmieniają. Najpierw zaczynają się przygotowania, a potem ruszają konkursy, które zmieniają nasze życie. Zawdzięczamy im nowe drogi, nowoczesną gospodarkę, możliwość wypoczynku w atrakcyjnych obiektach, rozrywkę, a nawet leki na raka.

 

W 2021 roku rozpoczęliśmy nową perspektywę finansową, która będzie trwała do 2027 roku. W tym — ruszyły pierwsze nabory, a przed nami wiele kolejnych. O tym właśnie rozmawialiśmy podczas pikników.

 

Oprócz Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, rad udzielały: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Referat Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz Europe Direct Śląskie.

Jak zrobić rakietę?

Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który asekuruje dziecko w kasku, próbujące ustać na równoważni.
Archiwum UM WSL

Z Planetarium Śląskim jest to łatwe. Tak samo jak skonstruowanie lunety do obserwacji słońca. Uniwersytet Śląski w Katowicach z kolei pomagał znaleźć odpowiedzi na pytania: Co jest w kropli wody? Czy mogę pogłaskać tego karaczana?

 

Czym się różni plastik od metalu? Rodzice małych naukowców mogli na chwilę odetchnąć, gdy tymi zadaniami zajęli się profesjonaliści. Coś dla siebie znaleźli także entuzjaści natury — od wyklejania obrazów ze sztucznej wełny i nauki dojenia kozy, po łamigłówki przyrodnicze. Te atrakcje zapewniały Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

 

Przyłączyły się do nas także firmy, które realizowały projekty ze środków unijnych. Z Bajką Pana Kleksa, tak lubianą przez dzieci, poznawaliśmy tajemnice węgla i Skarbnika. O ćwiczenie zręczności i umysłu zadbało Stowarzyszenie Impuls. Równowagę na deskach pomagała zdobyć Fundacja Rozwoju Sportów Ekstremalnych i Niszowych „Balans”. Przepisy na zdrowe słodycze i lemoniady zdradzała Fundacja Ucz się Zdrooowia. Malowaliśmy ekotorby, tworzyliśmy woreczki zapachowe, bezpiecznie testowaliśmy swoje umiejętności jako kierowców rajdowych. A zmęczonych tymi wszystkimi atrakcjami zabawiał iluzjonista Błażej Stachura.

Ilustracja przedstawia trzy dorosłe osoby i jedno dziecko w przebraniach. Dwie kobiety mają czarodziejskie kapelusze, mężczyzna marynarską czapkę. Dziecko ma twarz zakrytą biało-niebieską maską.
Archiwum UM WSL

Żyj dłużej!

Ilustracja, na której uśmiechnięty mężczyzna trzyma na rękach dziecko z balonem.

Aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie mamy, warto zadbać o zdrowie. Dlatego na piknikach chętni mogli zbadać ciśnienie tętnicze, zmierzyć glukozę i cholesterol oraz przeanalizować skład masy ciała. Kobiety sprawdzały markery raka piersi, a mężczyźni — raka prostaty.

 

Konkursy z nagrodami, którymi były ciśnieniomierze, pulsoksymetry, apteczki i termometry, pozwolą uczestnikom pikników lepiej zatroszczyć się o siebie. A warto, bo jako społeczeństwo starzejemy się coraz bardziej. Ograniczenia nie wiążą się jednak tylko z wiekiem. Wystarczy mieć złamaną nogę czy zapalenie spojówek, aby jakość naszego życia spadła.

 

Każdy z nas może w pewnym momencie stać się osobą z niepełnosprawnością. Jak wtedy będzie wyglądało nasze życie? Mogliśmy odpowiedzieć na to pytanie, ćwicząc chodzenie z laską, wypełnianie dokumentów w trakcie noszenia okularów symulujących wadę wzroku, rozpoznawanie przedmiotów, odbieranie bodźców, odczytywanie mowy z ruchu ust czy poruszanie się na wózku.

Zdjęcie wykonano we wnętrzu namiotu. Przy stolikach – stanowiskach, siedzi wiele osób. Na pierwszym planie widać mężczyznę w alkogoglach.

Muzyczne rarytasy

Zmierzch zapada już coraz szybciej, a gwiazdy pojawiają się nie tylko na niebie. Każdy z pikników kończył się dwoma, wzbudzającymi emocje publiczności, koncertami. Śpiewali dla nas: Habakuk, Enej, Pokahontaz, Dawid Kwiatkowski, Hurragun, Kamil Bednarek, Gooral, Baranowski, Carrantuohill oraz Natalia Szroeder.

 

Mamy nadzieję, że spotkacie się z nami także w przyszłych latach, na kolejnych piknikach.

Zdjęcie wykonane w trakcie koncertu. Na scenie znajduje się czterech muzyków, grających na różnych instrumentach: gitarze, trąbce, akordeonie i perkusji.
Archiwum UM WSL
Fotografia przedstawia gitarzystę w trakcie koncertu.
Archiwum UM WSL