Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.
PORADY

Jak nie stracić stu tysięcy, czyli obowiązki informacyjne i promocyjne w funduszach unijnych

Obowiązki informacyjne i promocyjne są niezwykle istotną kwestią. Ciesząc się z otrzymanego dofinansowania, nie zapomnij o nich, aby uniknąć konsekwencji.

Na zdjęciu widoczna jest młoda, uśmiechnięta dziewczyna w okularach, która za plecami rozpościera flagę Unii Europejskiej.

Złożyłeś wniosek i czekasz na rozstrzygnięcie naboru? Trzymamy kciuki, żeby się udało. Przed Tobą czas wytężonej pracy. Pamiętaj o obowiązkach informowania o projekcie i promowania go, ponieważ dzięki temu dofinansowanie nie zostanie pomniejszone o — niekiedy — sporą kwotę.

Informuj o projekcie realizowanym w ramach Funduszy Europejskich

Jeżeli korzystasz z unijnego wsparcia, musisz powiadomić opinię publiczną, uczestników i odbiorców projektów o tym, że dane przedsięwzięcie realizujesz dzięki pomocy unijnej. Używaj prostego języka, by wszyscy Cię zrozumieli. Obowiązki informacyjne wypełniasz od momentu uzyskania dofinansowania, czyli podpisania umowy o dofinansowanie lub wydania decyzji o dofinansowaniu. Musisz to robić do końca okresu trwałości projektu, jeżeli w Twoim projekcie jesteś zobowiązany do jego dochowania.

 

Okres trwałości to czas, który następuje po zakończeniu realizacji projektu. W przypadku mikroprzedsiębiorstw, a także małych i średnich firm wynosi on trzy lata. Natomiast duże przedsiębiorstwa mają pięcioletni okres trwałości. W tym czasie nadal musisz informować o projekcie, obserwować wskaźniki oraz nie wprowadzać istotnych zmian mających wpływ na charakter i cele projektu.

 

Jeśli realizację projektu zacząłeś po złożeniu wniosku o dofinansowanie, ale przed podpisaniem umowy, nie musisz później uzupełniać dokumentacji. Zwróć także uwagę na to, że nie wolno Ci używać znaków Funduszy Europejskich i Unii Europejskiej przed podpisaniem umowy.

Pierwsza część komiksu, składająca się z czterech obrazków. Pierwszy przedstawia mężczyznę siedzącego przed komputerem, mówiącego: Dostałem sześć milionów złotych dofinansowania. Kolejny obrazek ukazuje tego samego mężczyznę. Z jego ciała wyrasta sześć rąk, każda z nich robi co innego, co wskazuje na zapracowanie. Postać mówi: Nie mam czasu na opisywanie projektu w mediach społecznościowych… Następny obrazek przedstawia dialog. Mężczyzna w koszuli pod krawatem przyjmuje postawę mentora i mówi: Jeśli pan tego nie zrobi, zostanie nałożona kara. Bohater, siedząc przy komputerze, odpowiada: E tam… Ostatni obrazek nosi tytuł: Urzędnik wypisuje karę. Widzimy dłoń ze skrawkiem papieru oraz słowa: W tym przypadku pół procenta z sześciu milionów złotych.
Druga część komiksu, która również składa się z czterech obrazków. Pierwszy to dłoń trzymająca zwinięty plakat. Padają słowa: Ten plakat wciśniemy tam w kąt, bo nie pasuje do wystroju!. Na kolejnym obrazku znów widzimy urzędnika, który stoi na tle kanapy i donic z kwiatami i mówi: Proszę umieścić plakat w widocznym miejscu. Trzeci obrazek to zadowolona z siebie kobieta, klęcząca obok donic z kwiatami. Mówi: Może następnym razem nie zwrócą na to uwagi. Ostatni obrazek to dłoń trzymająca kawałek papieru. Widoczne są słowa: Za umieszczenie plakatu w mało widocznym miejscu ćwierć procenta z sześciu milionów złotych.

O współfinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej informujesz przy okazji wszelkich, podejmowanych przez Ciebie, działań informacyjnych i promocyjnych. Pamiętaj, że nie istnieje jeden, obowiązkowy zestaw działań informacyjno-promocyjnych, które musisz zrealizować. Wybierz takie działania, które będą zgodne z celem Twojego projektu oraz jego charakterem.

Nowe obowiązki w projektach unijnych — oznaczaj wszystko

Pamiętaj, aby właściwie oznaczać dokumenty dotyczące projektu takie jak: publikacje, ulotki, broszury, strony internetowe, newslettery, mailing, materiały filmowe i promocyjne, konferencje, spotkania, dokumentację przetargową, ogłoszenia, raporty czy materiały dla prasy. Ta sama zasada obowiązuje Cię w przypadku dokumentów i materiałów przeznaczonych dla uczestników projektu, na przykład: zaświadczeń, certyfikatów, materiałów informacyjnych, programów szkoleń i warsztatów czy list obecności. Ponadto musisz oznaczać produkty, takie jak sprzęt, pojazdy, aparaturę, powstałe lub zakupione w projekcie, poprzez umieszczenie na nich trwałych naklejek.

Trzecią część komiksu. Jak poprzednie, ta również składa się z czterech obrazków. Na pierwszym mamy dwóch mężczyzn, siedzących przy komputerach, w biurze. Jeden z nich mówi: Mieliśmy jeszcze ten opis projektu dać na stronę internetową. Zrób to szybko. W tle widniej kalendarz z datą dziewiątego maja. Drugi obrazek to znany już dobrze urzędnik, mówiący: W opisie brakuje informacji o wsparciu z Unii Europejskiej, proszę to uzupełnić. Trzeci obrazek przedstawia rękę z kartką papieru i słowa: Prosiliśmy o uzupełnienie. Przykro mi, to pół procenta z sześciu milionów złotych. Ostatni obrazek przedstawia zatroskanego mężczyznę patrzącego w dokument, który mówi: Kompletnie o tym zapomniałem. Widoczny jest kalendarz z datą dwudziestego listopada.
Czwarta część komiksu, składająca się z czterech obrazków. Pierwszy z nich przedstawia urzędnika, informującego: Proszę pamiętać o oznaczeniach na dokumentach i zakupionych maszynach. Na kalendarzu znajduje się data 21 marca. Kolejny obrazek ukazuje laboratorium ze sprzętem: mikroskopem, kolbami i probówkami. Widzimy kobietę i mężczyznę, który mówi: Pani Halinko, niech Pani nie zapomni o tych oznaczeniach. Oni chcieli, żeby to dawać. Tych flag i znaków tam tyle jest. Niech pani to ogarnie. Trzeci obrazek przedstawia chorą kobietę leżącą w łóżku, owiniętą kołdrą, z okładem na czole i termometrem w ustach, wskazującym temperaturę trzydziestu ośmiu i trzech dziesiątych stopnia. Obrazek nosi tytuł: Niestety, pani Halinka szybko nie wróci do pracy Poważnie się rozchorowała. Ostatni obrazek to znów laboratorium. Widzimy kalendarz z datą 19 listopada oraz smutnego mężczyznę. Z prawej strony wyłania się ręka z dokumentem. Napis głosi: Ta umowa nie ma oznaczeń. Niestety, muszę odliczyć ćwierć procenta z sześciu milionów.

Opis Twoich obowiązków znajdziesz w umowie o dofinansowanie i załączniku nr 4 do tej umowy.

Przygotuj się do kontroli

Pamiętaj o dokumentowaniu działań informacyjno-promocyjnych prowadzonych w projekcie. Działania te także podlegają kontroli. W sytuacji, gdy nie wywiążesz się z nich, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości poprosi Cię o skorygowanie uchybień.

 

Jeśli nie wprowadzisz wymaganych zmian, dojdzie do pomniejszenia dofinansowania Twojego projektu. Szczegółowe informacje znajdziesz w załączniku numer 2 do umowy o dofinansowanie Twojego projektu, czyli „Wykazie pomniejszenia wartości dofinansowania projektu w zakresie obowiązków komunikacyjnych beneficjentów FE”. Są w nim wskazane Twoje obowiązki oraz przykłady uchybień wraz z przypisanymi stawkami procentowymi dotyczącymi pomniejszenia kwoty dofinansowania.

Pomniejszenie może łącznie wynieść do 3% kwoty dofinansowania projektu.

Ostatnia część komiksu, składająca się z czterech obrazków. Pierwszy przedstawia smutną kobietę, która myśli o pieniądzach. Mówi: Tyle pieniędzy… Drugi obrazek to mężczyzna, który odpowiada: Dobrze, że innych rzeczy nie zamawialiśmy, bo te ary się sumują do trzech procent. Trzeci obrazek to mężczyzna z tabletem. Mówi: Racja. A zajrzeliście do „Poradnika wnioskodawcy i beneficjenta”? Dopiero po nałożeniu kary zwróciłem na niego uwagę. Czwarty obrazek to mężczyzna w laboratorium, mówiący: O, dobrze mówisz. Przyda się, dopóki pani Halinka nie wróci z sanatorium.