Człowieku, nie irytuj się, czyli jak bezproblemowo przejść przez kontrolę projektu unijnego
Celem monitorowania przedsięwzięć dofinansowanych ze środków Funduszy Europejskich nie jest wykrywanie nieprawidłowości, lecz potwierdzenie, że zostały one zrealizowane zgodnie z umową o dofinansowanie. Dodatkowo, kontrole pozwalają zapobiegać ewentualnym nadużyciom oraz zapewniają zgodność z przepisami unijnymi i krajowymi. Dlatego kluczowe jest, aby zarówno dokumentacja, jak i realizacja projektu odpowiadały warunkom umowy. Oto wskazówki, które pomogą Ci przygotować się do tego procesu.
Podczas realizacji projektu możesz spodziewać się kilku rodzajów kontroli. Każda z nich ma swoje specyficzne cele i wymaga odpowiedniego przygotowania.
Oznaczanie i organizacja dokumentów
Upewnij się, że wszystkie dokumenty związane z projektem są uporządkowane i łatwo dostępne. Segregatory i pliki oznacz odpowiednio, tak abyś mógł szybko znaleźć wszystkie wymagane dokumenty. Przygotuj spis treści, który pozwoli innym pracownikom bez problemu znaleźć potrzebne papiery, w momencie gdy nie będziesz obecny.
Archiwizacja
Przechowuj oryginały dokumentów lub ich poświadczone kopie. Dokumenty elektroniczne również muszą być odpowiednio zarchiwizowane i zabezpieczone. Upewnij się, że dokumenty związane z zamówieniami publicznymi są kompletne.
Zapewnij odpowiednie warunki do przeprowadzenia oględzin wszystkich środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych związanych z projektem. Potrzebny będzie dostęp do systemów księgowych oraz dokumentacji kadrowej i finansowej. Wszystkie zakupy, których dokonałeś dzięki zdobyciu dofinansowania, muszą być dostępne do kontroli, na przykład musisz udostępnić sprawdzenie maszyn, urządzeń, a także przestrzeni biurowej, gdzie realizowane były projekty badawcze.
Podczas kontroli zagwarantuj obecność kompetentnych osób, które będą mogły udzielić wyjaśnień dotyczących realizacji projektu:
• Księgowość — możemy pytać o wszelkie kwestie związane z finansami projektu, prosić o przedstawienie odpowiednich dokumentów finansowych oraz procedur.
• Personel techniczny — konieczne może okazać się uruchomienie maszyny lub oprogramowania, omówienie specyfikacji technicznych oraz ich zgodności z założeniami projektu.
Pamiętaj, że od momentu podpisania umowy o dofinansowanie jesteś zobowiązany do informowania opinii publicznej o uzyskanym wsparciu. Oznaczaj logotypami wszystkie materiały informacyjne i promocyjne oraz dokumenty związane z projektem. Niedopatrzenia w tym zakresie mogą skutkować koniecznością zwrotu części środków. Przykładowo, brak logotypów na publikacjach czy stronach internetowych jest niezgodny z wymogami umowy.
Po zakończeniu przedsięwzięcia, przez cały okres trwałości — czyli odpowiednio 3 lata w przypadku mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm, bądź 5 lat w przypadku dużych przedsiębiorstw — dbaj o to, by projekt oraz stworzone w jego ramach stanowiska pracy były utrzymane. Osiągnięte rezultaty i cele projektu muszą być zachowane przez cały ten okres. Przykładem naruszenia zasad trwałości może być na przykład zmiana formy prawnej przedsiębiorstwa. Jeśli to planujesz, zwróć się do instytucji zarządzającej o zgodę na kontynuowanie projektu w nowej formie. Naruszenie zasady trwałości projektu może prowadzić do konieczności zwrotu środków wraz z odsetkami.
W przypadku wizyty monitoringowej bądź kontroli planowej zostaniesz o niej wcześniej uprzedzony. Gdyby wystąpiły jakieś niedogodności dotyczące terminu bądź inne utrudnienia, zasygnalizuj to wcześniej osobom przeprowadzającym kontrolę. Szanujmy nawzajem swój czas. Dodatkowo możesz uniknąć w ten sposób uwag dotyczących tych kwestii, których nie będziemy w stanie zweryfikować przez wspomniane utrudnienia.
Dzięki tym wskazówkom kontrola projektu powinna przebiegać sprawnie i bez problemów, co pozwoli na efektywne wykorzystanie środków unijnych i osiągnięcie zamierzonych celów. Pamiętaj, że pozytywne przejście przez kontrolę nie tylko pomoże Ci w uporządkowaniu dokumentacji, ale również przygotuje Cię do bezproblemowego przebiegu wizyt składanych przez inne instytucje, na przykład Krajową Administrację Skarbową czy Najwyższą Izbę Kontroli.