Zdjęcie przedstawia roześmianych, noszących okulary pracowników biura. Po lewej siedzi mężczyzna z krótką brodą i wąsem, ubrany w niebieską, dżinsową koszulę. W rękach trzyma długopis. Po prawej siedzi kobieta z długimi włosami, ubrana w białą bluzkę. Pośrodku stoi, trzymająca kubek, kobieta z długimi włosami. Ma na sobie błękitną koszulę. W tle po prawej znajduje się tablica, a po lewej okna i przybory do pisania.

Bezstresowe wypełnianie wniosków: Praktyczny przewodnik dla tych, którzy unikają papierkowej roboty

Dokumenty, papierki, świstki, kartki, wielokrotnie poprawiane błędy i popsute nerwy – to dla niektórych nieodłączny scenariusz wypełniania wszelkiej „papierologii”. Jednakże, czy składanie projektów musi kojarzyć się z koszmarem poprawek? Nasz przewodnik pokaże Ci, jak z łatwością pokonać ten etap i uniknąć niepotrzebnych nerwów. Odkryj kluczowe wskazówki, które sprawią, że proces stanie się prostszy i przyjemniejszy.

Na zdjęciu widoczna jest ręka osoby wypełniającej dokument, który zapewne jest wnioskiem. Całość jest utrzymana w stonowanej kolorystyce z przewagą bieli i niebieskiego.

Do czego służy Lokalny System Informatyczny 2021, czyli generator wniosków od podstaw

Wniosek o dofinansowanie (WOD) musisz złożyć poprzez system LSI 2021, który znajdziesz pod adresem lsi2021.slaskie.pl. Jeśli przeglądasz stronę Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości na lata 2021-2027 możesz skorzystać z zakładki „Generator wniosków”, aby przejść do systemu LSI 2021.

O tym, jak zarządzać profilem, dowiesz się z naszego artykułu Lokalny System Informatyczny LSI 2021 — 3, 2, 1… Start.

Z kolei tekst Lokalny System Informatyczny 2021 — porady i triki naszego informatyka pozwoli Ci poznać zasady sprawnego wypełnienia wniosków.

Wszystkie problemy techniczne, związane z działaniem systemu LSI 2021 zgłaszaj pod adresem: lsi2021@slaskie.pl. Pamiętaj o dołączeniu zrzutów ekranu – pomoże to naszym informatykom zlokalizować problem i szybko go rozwiązać.

Każda sekunda jest ważna

Terminy, terminy i jeszcze raz terminy! Pamiętaj, że to najważniejsza część aplikowania, ponieważ wniosek złożony nawet sekundę po określonym czasie, niestety nie zostanie rozpatrzony. Dlatego sprawdź dokładnie, kiedy rozpoczyna i kończy się nabór wniosków.

Najlepiej nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Pracownicy Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości co prawda niejednokrotnie prowadzą dłuższe dyżury, ale sam urząd jest czynny do godziny 15.30.

Gdzie jest ogłaszany nabór?

Listę wszystkich, aktualnych i zakończonych, naborów prowadzonych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 znajdziesz na stronie funduszeue.slaskie.pl. Jeśli nie skorzystasz z tego linku, tylko samodzielnie będziesz szukał informacji, pamiętaj o przefiltrowaniu wyników i wprowadzeniu do formularza Śląskie Centrum Przedsiębiorczości jako instytucję ogłaszającą nabór.

O rozpoczęciu naboru informujemy także na naszym profilu na Facebooku – „Fundusze dla Biznesu”, oraz na nowo uruchomionym koncie na Instagramie – @slaskie_dla_biznesu! Możesz zdecydować, który kanał informacyjny bardziej Ci odpowiada, aby być z nami na bieżąco. Zachęcamy do obserwowania naszych profili, gdzie z pewnością znajdziesz wiele przydatnych informacji i porad.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie nabory są planowane w przyszłości, sprawdzaj harmonogram naborów. Jest on aktualizowany co najmniej raz na kwartał. W przypadku zainteresowania  pozostałą ofertą Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, skorzystaj z opcji filtrowania według rubryki „Instytucja ogłaszająca nabór”.

Fundusze Europejskie dla firm

Grafika przedstawia budowle związane z rodzajami przedsiębiorstwa. Od lewej umiejscowione są mikro przedsiębiorstwo, małe przedsiębiorstwo, średnie przedsiębiorstwo oraz duże przedsiębiorstwo.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości prowadzi nabory w sposób konkurencyjny, adresowane zarówno do mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich, jak i dużych firm z województwa śląskiego. W niektórych przypadkach duże firmy mogą być wyłącznym adresatem działania, dlatego warto sprawdzić, czy w danym konkursie możesz ubiegać się o dofinansowanie. Natomiast jeśli reprezentujesz fundację lub stowarzyszenie, sprawdź, czy Twoja instytucja ma zarejestrowany wpis o prowadzeniu działalności gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W regulaminie naboru znajdziesz listę warunków wykluczających z możliwości otrzymania dofinansowania. Przyczyną może być na przykład:

  • planowanie realizacji projektu poza województwem śląskim,
  • zawieszenie działalności gospodarczej,
  • rozpoczęcie realizacji projektu ujętego we wniosku przed jego złożeniem.

Co więcej, środki nie zostaną Ci przyznane, jeśli zalegasz z płatnościami podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także innych należności wymaganych przepisami.

Od którego dokumentu zacząć?

Wszystkie potrzebne dokumenty znajdziesz na stronie internetowej – funduszeue.slaskie.pl. Gdy wybierzesz interesujący Cię nabór, zostaniesz przeniesiony na dedykowaną mu stronę. Przewiń ją w dół, aż do miejsca, gdzie znajdziesz załączniki do pobrania.

Lekturę zacznij od „Regulaminu Projektu”!  Z tego dokumentu dowiesz się, czy dany nabór jest przeznaczony dla Ciebie. Co więcej, znajdziesz tam definicje kluczowych terminów oraz inne istotne informacje, np. jaka jest procedura składania wniosków oraz czym są kryteria i wskaźniki oceny projektów.

Oprócz tego zapoznaj się z kolejnym niezwykle ważnym dokumentem! Dokładnie przejrzyj załącznik nr 6, czyli „Kwalifikowalności”. Z jego treści wyczytasz, na co możesz uzyskać dofinansowanie. Zwróć także uwagę na rozdział „Wydatki niekwalifikowalne”, który pomoże Ci określić, jak zaplanować wydatki w projekcie.

„Prosto i kropka”

Dobrze wiemy, że skomplikowane zwroty i prawnicze sformułowania utrudniają komunikację oraz znacznie spowalniają proces realizacji projektów. Wyżej wymienione dokumenty zostały przygotowane specjalnie dla Ciebie! Pisane są one prostym językiem i nie zawierają urzędniczej nomenklatury. Wszystko po to, aby zapewnić klarowność przekazu.

Mimo to, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz się z nami skontaktować i zapytać o nurtujące Cię kwestie związane z realizacją projektów.

Złote rady dla wypełniających wniosek

Zastanawialiśmy się, co ma największe znaczenie podczas wypełniania wniosku i opracowaliśmy kilka wskazówek, których warto przestrzegać.

Infografika przedstawia jakie są złote rady dla osób wypełniających wniosek. Na infografice znajdują się ludzie, którzy wykonują czynności związane z wypełnianiem wniosku. Infografika zawiera tekst: Korzystaj z instrukcji wypełniania i składania wniosku o dofinansowanie – dokument został napisany w prosty i przystępny sposób, tak aby każda osoba zainteresowana naborami mogła szybko i sprawnie wypełnić i złożyć wniosek. 
Sprawdź jakie załączniki musisz załączyć – w Twoim wniosku nie może brakować żadnego z wymaganych przez nas dokumentów. Istotne jest również to, żeby były aktualne oraz wystawione przez upoważniony organ i dotyczyły Twojego projektu.
Zapoznaj się z kwalifikowalnością wydatków – realizując projekt, musisz pamiętać, że nie każdy wydatek związany z projektem może zostać dofinansowany. Wszelkie programy i rodzaje dotacji mają swój własny katalog kwalifikowalności. Sprawdź jego zapisy już na etapie pisania wniosku. 
Pisz precyzyjnie i wystrzegaj się ogólnikowych informacji – unikniesz tym samym nieporozumień i oszczędzisz czas, gdyż nie będziesz musiał poprawiać błędów we wniosku. Pamiętaj, że czas jest niezwykle cenny, zwłaszcza podczas aplikowania.
Skoncentruj się na opisie projektu, zamiast jedynie zapewniać o spełnieniu kryteriów – o tym czy spełniasz kryteria, zdecyduje osoba oceniająca. Wnioski zostaną wyciągnięte na podstawie Twojego opisu projektu, dlatego bardzo ważne jest, aby był on precyzyjny.  
Podawaj informacje w odpowiednich sekcjach lub punktach – ułatwi to osobie weryfikującej odnalezienie potrzebnych danych

Jeżeli uważnie przeczytałeś nasz artykuł i będziesz stosował się do powyższych wskazówek, wypełnienie wniosku  powinno być dla Ciebie o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, przypominamy, że zawsze możesz się z nami skontaktować. Chętnie pomożemy!