Bezstresowe wypełnianie wniosków: Praktyczny przewodnik dla tych, którzy unikają papierkowej roboty
Dokumenty, papierki, świstki, kartki, wielokrotnie poprawiane błędy i popsute nerwy – to dla niektórych nieodłączny scenariusz wypełniania wszelkiej „papierologii”. Jednakże, czy składanie projektów musi kojarzyć się z koszmarem poprawek? Nasz przewodnik pokaże Ci, jak z łatwością pokonać ten etap i uniknąć niepotrzebnych nerwów. Odkryj kluczowe wskazówki, które sprawią, że proces stanie się prostszy i przyjemniejszy.
Do czego służy Lokalny System Informatyczny 2021,
czyli generator wniosków od podstaw
Wniosek o dofinansowanie (WOD) musisz złożyć poprzez system LSI 2021, który znajdziesz pod adresem lsi2021.slaskie.pl. Jeśli przeglądasz stronę Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości na lata 2021-2027 możesz skorzystać z zakładki „Generator wniosków”, aby przejść do systemu LSI 2021.
O tym, jak zarządzać profilem, dowiesz się z naszego artykułu Lokalny System Informatyczny LSI 2021 — 3, 2, 1… Start.
Z kolei tekst Lokalny System Informatyczny 2021 — porady i triki naszego informatyka pozwoli Ci poznać zasady sprawnego wypełnienia wniosków.
Wszystkie problemy techniczne, związane z działaniem systemu LSI 2021 zgłaszaj pod adresem: lsi2021@slaskie.pl. Pamiętaj o dołączeniu zrzutów ekranu – pomoże to naszym informatykom zlokalizować problem i szybko go rozwiązać.
Każda sekunda jest ważna
Terminy, terminy i jeszcze raz terminy! Pamiętaj, że to najważniejsza część aplikowania, ponieważ wniosek złożony nawet sekundę po określonym czasie, niestety nie zostanie rozpatrzony. Dlatego sprawdź dokładnie, kiedy rozpoczyna i kończy się nabór wniosków.
Najlepiej nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Pracownicy Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości co prawda niejednokrotnie prowadzą dłuższe dyżury, ale sam urząd jest czynny do godziny 15.30.
Gdzie jest ogłaszany nabór?
Listę wszystkich, aktualnych i zakończonych, naborów prowadzonych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027 znajdziesz na stronie funduszeue.slaskie.pl. Jeśli nie skorzystasz z tego linku, tylko samodzielnie będziesz szukał informacji, pamiętaj o przefiltrowaniu wyników i wprowadzeniu do formularza Śląskie Centrum Przedsiębiorczości jako instytucję ogłaszającą nabór.
O rozpoczęciu naboru informujemy także na naszym profilu na Facebooku – „Fundusze dla Biznesu”, oraz na nowo uruchomionym koncie na Instagramie – @slaskie_dla_biznesu! Możesz zdecydować, który kanał informacyjny bardziej Ci odpowiada, aby być z nami na bieżąco. Zachęcamy do obserwowania naszych profili, gdzie z pewnością znajdziesz wiele przydatnych informacji i porad.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie nabory są planowane w przyszłości, sprawdzaj harmonogram naborów. Jest on aktualizowany co najmniej raz na kwartał. W przypadku zainteresowania pozostałą ofertą Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, skorzystaj z opcji filtrowania według rubryki „Instytucja ogłaszająca nabór”.
Fundusze Europejskie dla firm
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości prowadzi nabory w sposób konkurencyjny, adresowane zarówno do mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich, jak i dużych firm z województwa śląskiego. W niektórych przypadkach duże firmy mogą być wyłącznym adresatem działania, dlatego warto sprawdzić, czy w danym konkursie możesz ubiegać się o dofinansowanie. Natomiast jeśli reprezentujesz fundację lub stowarzyszenie, sprawdź, czy Twoja instytucja ma zarejestrowany wpis o prowadzeniu działalności gospodarczej w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W regulaminie naboru znajdziesz listę warunków wykluczających z możliwości otrzymania dofinansowania. Przyczyną może być na przykład:
- planowanie realizacji projektu poza województwem śląskim,
- zawieszenie działalności gospodarczej,
- rozpoczęcie realizacji projektu ujętego we wniosku przed jego złożeniem.
Co więcej, środki nie zostaną Ci przyznane, jeśli zalegasz z płatnościami podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także innych należności wymaganych przepisami.
Od którego dokumentu zacząć?
Wszystkie potrzebne dokumenty znajdziesz na stronie internetowej – funduszeue.slaskie.pl. Gdy wybierzesz interesujący Cię nabór, zostaniesz przeniesiony na dedykowaną mu stronę. Przewiń ją w dół, aż do miejsca, gdzie znajdziesz załączniki do pobrania.
Lekturę zacznij od „Regulaminu Projektu”! Z tego dokumentu dowiesz się, czy dany nabór jest przeznaczony dla Ciebie. Co więcej, znajdziesz tam definicje kluczowych terminów oraz inne istotne informacje, np. jaka jest procedura składania wniosków oraz czym są kryteria i wskaźniki oceny projektów.
Oprócz tego zapoznaj się z kolejnym niezwykle ważnym dokumentem! Dokładnie przejrzyj załącznik nr 6, czyli „Kwalifikowalności”. Z jego treści wyczytasz, na co możesz uzyskać dofinansowanie. Zwróć także uwagę na rozdział „Wydatki niekwalifikowalne”, który pomoże Ci określić, jak zaplanować wydatki w projekcie.
Prosto i kropka
Dobrze wiemy, że skomplikowane zwroty i prawnicze sformułowania utrudniają komunikację oraz znacznie spowalniają proces realizacji projektów. Wyżej wymienione dokumenty zostały przygotowane specjalnie dla Ciebie! Pisane są one prostym językiem i nie zawierają urzędniczej nomenklatury. Wszystko po to, aby zapewnić klarowność przekazu.
Mimo to, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz się z nami skontaktować i zapytać o nurtujące Cię kwestie związane z realizacją projektów.
Złote rady dla wypełniających wniosek
Zastanawialiśmy się, co ma największe znaczenie podczas wypełniania wniosku i opracowaliśmy kilka wskazówek, których warto przestrzegać.
Jeżeli uważnie przeczytałeś nasz artykuł i będziesz stosował się do powyższych wskazówek, wypełnienie wniosku powinno być dla Ciebie o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, przypominamy, że zawsze możesz się z nami skontaktować. Chętnie pomożemy!