Półmetek zdobyty — opowiadamy o transformacji i innowacjach na Śląsku
Mija właśnie połowa perspektywy finansowej 2021-2027. Dla nas, jako Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, to moment refleksji – czas, by spojrzeć wstecz na to, co już osiągnęliśmy. To również okazja, by podzielić się historiami tych, którzy dzięki wsparciu Funduszy Europejskich odkryli nowe możliwości i otworzyli drzwi do zmian, o jakich wcześniej mogli tylko marzyć.
Rozdział pierwszy — innowacje, które zmieniają rzeczywistość
Wyobraźcie sobie mikroprzedsiębiorstwo złożone z młodych inżynierów, projektantów i grafików, które działa od zaledwie dziewięciu lat, a zdołało w tym czasie wyprodukować kilkanaście prototypów i jest laureatem dwóch konkursów w USA. Dzięki środkom unijnym w ramach działania 1.2 „Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach” mogli stworzyć centrum badawczo-rozwojowe i prowadzić prace nad dwoma elektrycznymi wózkami inwalidzkimi. Jeden można błyskawicznie zdemontować, co jest niezwykle istotne dla osób samodzielnie podróżujących samochodem. Drugi wyróżnia się dużymi kołami napędowymi i obniżonym środkiem ciężkości, dzięki czemu jest on niezwykle stabilny. W obu przypadkach rozmiary są indywidualnie dopasowywane do każdego użytkownika, zapewniając mu wygodę i wspomagając jego rehabilitację. Spółka Cosmotech ułatwia życie tych osób, które tego najbardziej potrzebują.
W obecnej perspektywie finansowej nadal wspieramy prace badawczo-rozwojowe, a zainteresowanie uzyskaniem wsparcia nie maleje. W tegorocznym konkursie, w ramach pierwszego i drugiego typu naboru — „Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw” oraz „Projekty badawczo-rozwojowe z infrastrukturą B+R” — wpłynęło łącznie 185 wniosków. Wkrótce kolejne firmy otrzymają szansę na rozwój, a także zmianę przyszłości regionu.
Nowoczesność to także cyfryzacja. W ramach działania 1.8 „Innowacje cyfrowe w MŚP” firmy przejdą transformację cyfrową, wprowadzając nowoczesne systemy zarządzania i automatyzując procesy produkcji, a także dbając o własne cyberbezpieczeństwo. Trwa ocena 104 złożonych wniosków.
Rozdział drugi — transformacja regionu
Śląsk zmienia się na naszych oczach. Kiedyś region węglowy, dziś przechodzi metamorfozę, której celem jest przyszłość oparta na zrównoważonym rozwoju. I tu też mamy swój udział. Na terenach zdegradowanych i zdewastowanych, powstają nowoczesne przestrzenie. W ramach Działania 10.1 „Wykorzystanie terenów zdegradowanych w celu rozwoju regionu” przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy, zmieniając oblicze naszych miast. Najwięcej złożonych projektów dotyczyło Bytomia, Katowic i Chorzowa. Wystarczy spojrzeć na Bytom, aby dostrzec skalę planowanych inwestycji. Wśród tych, które tchną nowe życie w zdewastowane postindustrialne obiekty, znajdują się Elektrociepłownia Szombierki, kopalnia Szombierki oraz szyb Krystyna. W Katowicach zagospodarowane zostaną między innymi tereny po byłej kopalni Kleofas, a w Chorzowie po hucie Kościuszko.
Wartość złożonych wniosków w ramach Działania 10.2, które ma na celu wspieranie projektów badawczo-rozwojowych związanych z transformacją regionu, przekroczyła kwotę 280 milionów złotych, a wpłynęły 42 wnioski. Świadczy to o tym, jak ważna dla przedsiębiorców jest transformacja, wprowadzanie rozwiązań dotyczących zielonej gospodarki i innowacji technologicznych oraz dostosowywanie się do wyzwań związanych z redukcją śladu węglowego.
W dwóch zakończonych już naborach 10.3, przeznaczonych dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, złożono łącznie niemal 60 wniosków. Efekty tych działań? Nowe miejsca pracy, wzrost konkurencyjności oraz otwarcie nowych drzwi dla przedsiębiorstw i ich potencjalnych klientów. Te nabory są ściśle związane z aspektem ekologicznym, ponieważ wspieramy przedsiębiorstwa w przechodzeniu na bardziej zrównoważony model działalności. Przedsiębiorcy, korzystając z dofinansowania Unii Europejskiej, inwestują w technologie przyjazne środowisku i zmniejszają negatywny wpływ biznesu na naturę. To także element szeroko pojętej transformacji regionu, która ma na celu dążenie do neutralności klimatycznej oraz zrównoważonego rozwoju.
Również przed dużymi firmami, istotnymi dla transformacji całego województwa, pojawiło się ogromne wyzwanie. Dzięki działaniu 10.4 „Wsparcie dużych przedsiębiorstw na rzecz transformacji” pomagamy im przekształcać swoje struktury i wprowadzać zielone technologie. To nie tylko inwestycja w gospodarkę, ale także w czystsze, przyjazne dla przyszłych pokoleń, środowisko. Rozpoczyna się realizacja kilku wielomilionowych projektów, a w listopadzie 2024 roku został ogłoszony kolejny nabór w ramach Działania 10.4. Pula 315 milionów złotych trafi do firm, które odważą się postawić na nowoczesne rozwiązania w kluczowych podregionach Śląska.
Rozdział trzeci — przejrzyj statystyki
Rozdział czwarty — plany na przyszłość
Choć wiele już za nami, kolejne lata zapowiadają się równie intensywnie i otworzą przed przedsiębiorcami nowe możliwości. Już na początku 2025 roku mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy z branży rzemieślniczej będą mogły wziąć udział w naborze 10.3 „Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej”. To szansa na odrodzenie tradycyjnych zawodów, takich jak szewstwo czy stolarstwo, które wciąż mają swoje miejsce w nowoczesnej gospodarce. Zacznijcie Nowy Rok od sprawdzenia harmonogramu naborów.
Rozdział piąty — dlaczego to robimy?
Nasza historia nie dotyczy instytucji, ale głównie ludzi, wyzwań, jakie przed nimi się pojawiają, sukcesów i zmian. Wspieramy przedsiębiorców, bo wierzymy w potencjał naszego regionu i jego mieszkańców. Każdy projekt, każda innowacja i każda nowa inwestycja buduje silniejszy, bardziej zrównoważony region. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale — patrząc na dotychczasowe sukcesy firm— wiemy, że Śląskie ma wszystko, czego potrzeba, by stać się liderem zmian. Jesteśmy gotowi, by w tych zmianach uczestniczyć.
Zachęcamy Was do dołączenia do naszej opowieści – śledźcie nabory, aplikujcie i twórzcie razem z nami przyszłość województwa śląskiego. Razem możemy więcej.