Trudne relacje, czyli jak radzić sobie z określaniem powiązań między firmami
Kwestia powiązań może mieć wpływ na przyznanie Twojej firmie dofinansowania. Jeśli masz zamiar w jednym z przyszłych naborów złożyć wniosek, sprawdź już teraz na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Dzięki lekturze artykułu nie zaskoczą Cię wątpliwości dotyczące prokury czy osób fizycznych prowadzących działalność. Będziesz wtedy mógł skupić się na tym, co najważniejsze — przedstawieniu wszystkich zalet Twojego projektu.
Podstawą jest rzetelna analiza
Składając wniosek o dofinansowanie, musisz określić status swojej firmy. Jeśli Twój projekt zostanie wybrany do dofinansowania, status będzie sprawdzany przez wyznaczonego opiekuna ze strony Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Od statusu zależy poziom dofinansowania, więc jeśli zostanie niepoprawnie określony, może się zdarzyć, że nie otrzymasz wszystkich pieniędzy, o które wnioskujesz albo — co gorsza — nie otrzymasz ich wcale.
Jeśli wskażesz na przykład, że Twoje przedsiębiorstwo to mała firma, a po weryfikacji powiązań okaże się, że jednak ma status średniej, mogą zdarzyć się różne, niekorzystne dla Ciebie, scenariusze:
Kiedy posiadasz od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu procent udziałów — co do zasady mamy do czynienia z partnerstwem. Powyżej pięćdziesięciu procent — z powiązaniem. Musisz brać pod uwagę obie sytuacje. Przemyśl także kwestię powiązań osobowych i kapitałowych.
W przypadku, gdy będziesz korzystał z pomocy de minimis, wypełniając odpowiedni formularz, uwzględnij wyłącznie powiązania kapitałowe. Pamiętaj o uwzględnieniu wszystkich powiązanych firm, w tym również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Poznaj dokument, który będziesz musiał wypełnić przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Na jego podstawie będziemy badali Twój status. Wpisując dane do pierwszej tabeli, pamiętaj o tym, że musisz w niej podać dane zbiorcze, zgodne z tabelami dla poszczególnych firm, znajdującymi się w dalszej części oświadczenia. Musisz wziąć pod uwagę dane procentowe i ująć je zgodnie z Twoimi udziałami w firmach.
W Części B oraz Części C skopiuj tabele tyle razy, w ilu przedsiębiorstwach masz udziały lub prawa głosu.
Przedsiębiorstwo to ja
Czy pamiętasz dewizę Króla-Słońce, Ludwika XIV, mawiającego „Państwo to ja”? Jeśli nie, a jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, pomoże Ci ona utrwalić sobie główną zasadę, którą musisz wziąć pod uwagę. W swojej firmie masz władzę absolutną, dlatego w kontekście rozpatrywania powiązań zawsze jesteś traktowany jak przedsiębiorstwo.
O tej regule powinni pamiętać także inni. Gdy wniosek składa na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której prezes prowadzi działalność gospodarczą, obie firmy traktowane są jako powiązane przedsiębiorstwa.
Na jakich rynkach działasz?
Gdy sprawdzasz powiązania między przedsiębiorstwem a osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, ma znaczenie, na jakich rynkach działacie. Przyjrzyj się kodom Polskiej Klasyfikacji Działalności firm, w oparciu o które rozpatrujesz powiązania. Zwróć uwagę na to, że już jedno zlecenie dotyczące danego produktu czy usługi, wskazujące ten sam kod, świadczy o tym, że przedsiębiorstwa działają na tożsamych czy pokrewnych rynkach. Przykładowo, będzie to miało miejsce w sytuacji, jeśli jesteś prezesem firmy A oraz prezesem czy wspólnikiem w firmie B.
Natomiast, gdy jesteś prezesem firmy A oraz prowadzisz działalność gospodarczą, zawsze uznajemy, że występuje powiązanie pomiędzy firmami. Osoba fizyczna jest wtedy traktowana jak przedsiębiorstwo i w takiej sytuacji nie ma znaczenia, na jakich rynkach działacie.
Zawsze bierz pod uwagę prokurenta
Niezależnie od tego, czy w Twojej spółce istnieje prokura samoistna czy łączna, dla zbadania powiązania przez osobę fizyczną musisz sprawdzić, na jakich rynkach działacie. Jeśli firmy funkcjonują na tym samym lub pokrewnym rynku, wówczas uznajemy, że powiązanie występuje. Wynika to z faktu, że prokurent sprawuje obowiązki bezpośrednio w imieniu przedsiębiorcy, zakres jego kompetencji jest zbliżony do uprawnień członków zarządu, a w przypadku prokury samoistnej nawet większy.
Zacznij liczyć — zarząd, rada nadzorcza i rada dyrektorów
Powiązanie występuje w przypadku, gdy członkowie zarządu lub rady nadzorczej jednej ze spółek stanowią więcej niż połowę członków zarządu innej spółki, o ile oba przedsiębiorstwa prowadzą działalność na tym samym lub pokrewnym rynku. Analizując tego rodzaju powiązania, weź również pod uwagę szczegółowe zapisy w umowie spółki, które mogą dawać rozszerzone uprawnienia niektórym członkom zarządu.
Jeśli badasz powiązania dotyczące prostej spółki akcyjnej, weź pod uwagę radę dyrektorów i postępuj analogicznie do sytuacji opisanej powyżej. Zapamiętaj także, że dyrektorzy niewykonawczy, sprawujący funkcje nadzorcze, będą brani pod uwagę, o ile w innej spółce wchodzą w skład zarządu.
Wspólnicy i akcjonariusze
Podejście do tematu będzie zależało od tego, z jakim typem spółki mamy do czynienia.
- Spółki kapitałowe, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i proste spółki akcyjne — musisz zbadać wielkość udziału w kapitale zakładowym. Jeśli wspólnicy lub akcjonariusze nie mają większości udziałów czy akcji, nie występują powiązania. Sprawdź także, czy któraś z tych osób — mimo braku większości udziałów lub akcji — dysponuje większością głosów, prawem powoływania zarządu lub podobnymi uprawnieniami.
- Spółki osobowe, czyli jawne, partnerskie i komandytowe — wszyscy wspólnicy muszą być brani pod uwagę przy badaniu powiązań.
- Spółka komandytowo-akcyjna — jeśli występują związki poprzez komplementariusza lub większość akcjonariuszy, spółki są najprawdopodobniej powiązane.
Dokumenty, które warto poznać:
- Załącznik numer 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) 651/2014, gdzie sprawdzisz definicje dotyczące przedsiębiorstw.
- Rozdział 3 Kodeksu cywilnego — tu znajdziesz informacje na temat prokury.
- Kodeks spółek handlowych.