Zielone światło dla zielonych projektów
Innowacyjne projekty, dobrze służące klimatowi, mają zielone światło Unii Europejskiej i będą w najbliższych latach hojnie wspierane przez Fundusze Europejskie.
Europa przyjazna środowisku — bezemisyjna, zmierzająca w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, szanująca naturalne zasoby przyrody — to jeden z najważniejszych celów, jakie stawia przed krajami członkowskimi UE. Chodzi między innymi o inwestycje w odnawialne źródła energii, zrównoważony transport, energooszczędne budownictwo czy technologie ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Sukces zielonej transformacji zależy nie tylko od działań systemowych, ale też od biznesu, dla którego wyzwaniem będzie tworzenie rozwiązań opartych na przyrodzie (nature-based solutions, NBS).
Dostarczają one równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierają adaptację do zmian klimatu. Przykładami takich inicjatyw są np. ekologiczny transport czy systemy mikrozieleni (parki kieszonkowe, zielone „ściany” w miastach). Działania na rzecz zielonej gospodarki odgrywają też coraz większą rolę w biznesie, przynosząc przedsiębiorcom wymierne korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.
– Transformacja to proces, który jest dla województwa śląskiego wyzwaniem, ale przede wszystkim szansą – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Nasz region zmienia się bardzo dynamicznie. To efekt współpracy z Unią Europejską i skutecznej implementacji środków, które zmieniają województwo. Stawiamy na wiedzę i potencjał ludzki, które są naszą siłą. Zależy nam na tym, żeby zbudować region zielony, ekologiczny i oparty na nowych technologiach i innowacjach. Przed nami największe w historii środki, pochodzące z Unii Europejskiej, w wysokości ponad 5 mld euro, które pozwolą nam wykonać kolejny krok w stronę zielonego i nowoczesnego województwa śląskiego – podkreśla.
Biznes coraz bardziej eko
Ekologiczna rewolucja zmusza przedsiębiorców do przestawienia działalności na bardziej przyjazną dla środowiska. To wyzwanie przynosi wiele biznesowych szans. Jedną z nich jest możliwość poprawy pozycji rynkowej. Przedsiębiorcy mogą rozszerzać paletę produktów i usług, dodając proekologiczne elementy i wpisując się tym samym w zmieniające się gusta klientów.
Mogą też postawić na rozwój nowych technologii, produktów i usług, związanych z gospodarką przyjazną naturze. Dla niektórych firm może to być szansa swoistego awansu, oferowania bardziej zaawansowanych i dochodowych produktów. Zresztą rosnąca liczba inwestycji prośrodowiskowych, które są krokiem do transformacji przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, pokazuje, że proces zmian już się zaczął.
Teraz czeka nas tylko jego intensyfikacja. W dostosowywaniu się do wyzwań zielonej gospodarki region wspierać będą środki z unijnego budżetu.
Kierunek: transformacja
Filarem Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 jest zielona transformacja, która ma się przyczynić do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W praktyce oznacza to równowagę między emisją gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem. Niezbędne jest więc odejście od węgla i podążanie w stronę odnawialnych źródeł. Umożliwi to między innymi pomoc ze strony Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) — nowego instrumentu Polityki Spójności UE, którego celem jest łagodzenie skutków przemian gospodarczych w regionach węglowych.
Nasze województwo otrzymało z FST ponad 2,2 mld euro. Pieniądze zostaną zainwestowane m.in. w efektywność energetyczną i wprowadzenie energii ze źródeł odnawialnych, a także w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm oraz w laboratoria badawcze. Fundusz wspierać będzie też pracowników sektora wydobywczego w przekwalifikowywaniu się na potrzeby zielonej gospodarki. W nowym programie regionalnym środki z FST wydatkowane będą w ramach Priorytetu X – Fundusze Europejskie na transformację.